Ale to, že v Európe boli americké jednotky, ktoré sú schopnejšie ako európske, znamenalo, že Európa sa z dlhodobého hľadiska mohla spoliehať na stabilitu. Len čo sa stiahnu, bude zrejme prinútená zvýšiť výdavky na zbrojenie a postarať sa preventívne o to, aby mala k dispozícii jednotky, schopné zabezpečiť jej obranu a stabilitu," zdôraznil pre agentúru SITA. EÚ mala mať takéto jednotky do konca budúceho roka, teraz ich vytvorenie posunula na roky 2007 až 2009. "USA neveria, že pri trende znižovania výdavkov na obranu ich bude schopná vybudovať. V tomto zmysle je to jasný nátlak na Európsku úniu."
Spojené štáty potrebujú svoje jednotky nasadiť do nových krízových oblastí, keďže spojenci neposkytli požadované kontingenty pre Afganistan a Irak. "Toto rozhodnutie má symbolický význam, že sa skončila jedna etapa boja po skončení studenej vojny, a americké jednotky v Európe, ktorá je stabilná, nie sú potrebné," domnieva sa Samson. Druhé posolstvo podľa neho je, že Spojené štáty vzhľadom na nedostatočnú podporu spojencov presunú jednotky do ohnísk napätia, kde sami prevzali zodpovednosť.
Pondelňajšie oznámenie prezidenta Busha o reštrukturalizácii armády vrátane stiahnutia asi 70 tisíc vojakov z Európy a Ázie je tiež taktikou v predvolebnom boji. Samson pripomenul, že Bush s týmto návrhom vystúpil už pri predchádzajúcich prezidentských voľbách, jeho demokratický protikandidát Al Gore naopak trval na zotrvaní Američanov v bývalých bojiskách 2. svetovej vojny. Tentokrát však demokrati túto agendu prevzali a po zasadnutí v Bostone John Kerry oznámil, že ak bude prezidentom, zasadí sa za redukciu jednotiek. "Bush sa vrátil k pôvodnej agende z roku 2000 a trvá na tom, že západná Európa je stabilná a nepotrebuje toľko amerických jednotiek, koľko potrebovala počas studenej vojny," konštatuje Samson.