Bratislava 17. augusta (TASR) - Úrad boja proti korupcii ukončil vyšetrovanie kauzy tunelovania Devín banky v konkurze. Novinárov o tom dnes informoval minister vnútra Vladimír Palko.
Polícia v krátkej dobe predloží prokurátorovi kompletný spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby na 14 osôb. Špecializovaný tím polície vyšetroval prípady trestných činov porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, sprenevery, nedovoleného ozbrojovania a vrážd od roku 2002.
Podľa záverov vyšetrovania odhalená organizovaná skupina je podozrivá z troch vrážd a trestnou činnosťou spôsobila Devín banke škodu približne 57 miliónov korún. Správcu konkurznej podstaty Pavla G. a osobitného správcu konkurznej podstaty Devín banky Mareka H. obvinili z trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zo sprenevery. Z trestného činu sprenevery je obvinených aj ďalších sedem ľudí. Z trojnásobnej vraždy sú obvinení Marián J. a Ondrej N. Ľubora S. polícia stíha za dve vraždy. Juraja L., Vladimíra A., Štefana F., Daniela G. a Františka B. za spolupáchateľstvo pri jednej z vrážd. Juraja L. polícia obvinila aj z trestného činu nedovoleného ozbrojovania. Všetci ôsmi obvinení z vrážd sú v súčasnosti vo vyšetrovacej väzbe.
Krajský súd v Bratislave 12. novembra v roku 2001 ustanovil za správcu konkurznej podstaty Devín banky Pavla G. Za osobitného správcu konkurzu bol ustanovený Marek H. Do konkurzu Devín banky sa ako veriteľ prihlásila spoločnosť SUKMONT. Tejto spoločnosti Devín banka dlhovala sumu 135 miliónov korún. Na druhej strane spoločnosť SUKMONT dlhovala Devín banke sumu 90 miliónov. SUKMONT 135-miliónovú pohľadávku voči Devín banke postúpil spoločnosti INGON. V auguste 2002 správcovia konkurznej podstaty Devín banky Pavol G. a Marek H. porušili zákon o konkurze a vyrovnaní. A to tak, že započítali vzájomné záväzky a pohľadávky Devín banky a spoločnosti SUKMONT. Podľa zákona o konkurze a vyrovnaní sa vzájomné záväzky a pohľadávky veriteľa a dlžníka v konkurze nemôžu započítavať. Devín banka nevyplatila spoločnosti INGON postúpenú pohľadávku 135 miliónov. Správcovia konkurznej podstaty Devín banky však bez súhlasu súdu vyplatili spoločnosti INGON 35 miliónov korún. Túto sumu označili ako vyrovnanie vzájomne započítaných záväzkov a pohľadávok. Správcovia konkurznej podstaty Devín banky nielenže porušili zákon o konkurze a vyrovnaní, ale svojím konaním spôsobili Devín banke v konkurze škodu 35 miliónov korún.
Na začiatku roka 2002 správcovia konkurznej podstaty Devín banky Pavol G. a Marek H. spolu s ďalšími siedmimi osobami začali Devín banku tunelovať. Na základe fiktívnych zmlúv previedli na spoločnosť SLOVDREV sumu približne 22 miliónov korún. Neskôr tieto peniaze previedli na ďalšie účty, odkiaľ ich vyberali pre vlastnú potrebu. Konatelia spoločností SLOVDREV a SENTEK Anton Bujňák, Štefan Holub a Zoltán Nyitrai boli zapletení do trestnej činnosti v Devín banke v konkurze. Traja konatelia, takzvané biele kone sa však neskôr stali nepohodlnými svedkami tunelovania. Antona Bujňáka 11. augusta roku 2002 zavraždili Marián J., Juraj L., Vladimír A., Štefan F., Daniel G. a Ondrej N. Telo zavraždeného polícia našla 27. februára minulého roka v hrobke na cintoríne vo Veľkom Slavkove. Zoltána Nyitraia zavraždili Marián J., Ondrej N., František B. a Ľubor S. niekedy v apríli v roku 2002. Polícia jeho telo objavila v lokalite Berdarová 27. marca minulého roka. Štefana Holuba zavraždili na jeseň roku 2002 Marián J., Ondrej N. a Ľubor S. Jeho telo sa polícii podarilo nájsť na obecnom cintoríne v obci Hôrka.
"Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii znovu dokázali, že vedia profesionálne vyšetriť najzávažnejšie ekonomické i násilné trestné činy," dodal Palko.