Bratislava 28. novembra (TASR) - Schválením zákona o verejnom ochrancovi práv bude mať podľa vicepremiéra Ľubomíra Fogaša Slovenská republika ucelený komplex inštitútov ochraňujúcich práva občanov i štátu. Rozhodnutie o podobe zákona prijmú poslanci až vo štvrtok, pretože na tento deň boli presunuté všetky hlasovania o právnych normách prerokovaných v druhom čítaní.
Inštitút ombudsmana je zakotvený v novele Ústavy SR. Ombudsman však začne úradovať až potom, ako na to budú vytvorené technicko-materiálne podmienky, úrad bude zabezpečený personálne aj finančne. Podľa návrhu zákona by mal začať vykonávať svoje kompetencie najneskôr šesť mesiacov od zloženia sľubu.
Hlavnou úlohou ombudsmana bude poskytovať neformálnu pomoc osobám voči konaniu zamestnancov verejnej správy. Typickou oblasťou pôsobnosti verejného ochrancu práv budú rôzne nesprávne úradné postupy. Pôsobnosť sa nebude vzťahovať na NR SR, prezidenta, vládu, Ústavný súd SR, Najvyšší kontrolný úrad a spravodajské služby. Funkcia ombudsmana bude verejná a nezávislá a za jej výkon sa bude zodpovedať priamo Národnej rade SR, ktorá ho zvolí a bude môcť aj odvolať.
Podľa dnes podaného návrhu by poslanci volili ombudsmana tajným spôsobom, podobne ako predsedu NS SR alebo generálneho prokurátora. Budúci slovenský ombudsman nemusí mať podľa návrhu zákona o verejnom ochrancovi právnické vzdelanie, čo však podľa mienky poslanca Ivana Gašparoviča nie je šťastné riešenie. Väčšina podaní máva právny základ a hoci bude mať ombudsman team spolupracovníkov, musí prezentovať iba svoje osobné rozhodnutia.
Sídlom úradu verejného ochrancu práv by podľa mienky poslancov mala byť Bratislava, alebo Banská Bystrica. Na zriadenie nového úradu vláda vyčlenila z rezervy štátneho rozpočtu 20 miliónov korún, objavili sa však návrhy túto sumu zvýšiť. Podľa vládneho návrhu zákona bude funkcia ombudsmana kreovaná ako monokratická, preto sa poslanci budú musieť rozhodnúť, či by mal mať zástupcu pre prípad dlhšej neschopnosti vykonávať svoj úrad.