Bratislava 18. augusta (TASR) - Vláda by mala dnes prerokovať návrh nového zákona o rodine a rozhodnúť, či bude slovenské rodinné právo obsahovať kontroverznú tvrdostnú klauzulu.
Cieľom klauzuly je podľa Ministerstva spravodlivosti SR chrániť manžela či manželku, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku. Vzhľadom na vlnu kritiky, ktorej čelil rezort pri snahe zaviesť tvrdostnú klauzulu, si vyberie kabinet jeden z troch variantov.
Podľa prvého variantu súd nerozvedie manželstvo, ak s rozvodom nesúhlasí manžel, ktorý sa podstatnou mierou nepodieľal na vzniku rozvratu vzťahov medzi manželmi, ak by mu rozvod spôsobil závažnú ujmu. Ide napríklad o prípad trvalej invalidity. To však neplatí, ak manželia spolu nežijú viac ako tri roky.
Druhý návrh úplne vypúšťa tvrdostnú klauzulu. Podľa tretieho navrhovaného variantu súd nerozvedie manželstvo, ak s rozvodom nesúhlasí manžel, ktorý sa nepodieľal na vzniku rozvratu medzi manželmi a ktorému by rozvod spôsobil závažnú ujmu vzhľadom na jeho zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru, najmä v poslednom štádiu smrteľnej choroby. Toto ustanovenie by sa opäť nepoužilo, ak by spolu manželia nežili viac ako tri roky.
Návrh nového zákona sa však nesnaží zjednodušiť rozvod v prípadoch, keď s ním súhlasia obaja manželia bez výhrad.
Právna norma, ktorá by mala nahradiť pôvodný zákon z roku 1963, ďalej upravuje oblasť výživného a zavádza zásadu, že dieťa by sa malo podieľať na životnej úrovni rodičov. Ďalej sa rozširujú možnosti osvojenia s tým, že prioritou by mala byť adopcia, a nie ústavná výchova. Právna norma súčasne zakotvuje možnosť utajených pôrodov, kedy budú utajené osobné údaje matky, pričom ich bude centrálne evidovať rezort zdravotníctva.
Vláda by mala rozhodnúť aj o nevyplatení štrnásteho platu pre sudcov a prokurátorov v budúcom roku.
O zmrazení platov hovorí návrh novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorý pripravilo Ministerstvo spravodlivosti SR. Paradoxne však samotné ministerstvo spolu s Generálnou prokuratúrou SR nepovažuje takúto úpravu za najvhodnejšiu a bráni sa tým, že návrh muselo pripraviť na základe uznesenia vládneho kabinetu.
Návrh zákona sa súčasne predkladá na rokovanie vlády s neodstrániteľnými rozpormi, ktoré vzniesol Krajský súd v Košiciach, Vyšší vojenský súd v Trenčíne a Združenie sudcov Slovenska (ZSS).
Podľa návrhu novely zákona by mal byť sudcom a prokurátorom priznaný len jeden plat - 13., splatný v decembri budúceho roku.
Pôvodný zákon hovorí, že od januára 2003 majú sudcovia a prokurátori nárok na vyplatenie trinásteho a štrnásteho platu. Účinnosť zákona však bola už niekoľkokrát odsunutá.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh na vymenovanie členov Akreditačnej komisie, návrh zákona o súdoch, záverečná správa o referende o predčasných parlamentných voľbách, ako aj návrh na zabezpečenie finančných prostriedkov pre Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov.