BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Minister školstva Martin Fronc nesúhlasí s navrhovaným rozpočtom, ktorý predložilo ministerstvo financií. Šéf rezortu školstva zotrváva na svojich požiadavkách, ktoré bude presadzovať aj pri konečnom hlasovaní o rozpočte vo vláde. Ako dodala pre agentúru SITA jeho hovorkyňa Monika Murová, minister bude žiadať navýšenie budúcoročného rozpočtu o 3,4 miliardy korún pre regionálne školstvo a vysoké školy, ako aj o 800 miliónov na vedu. Navýšenie navrhované ministerstvom financií je však nižšie, a tak sa nepodarí podľa Murovej udržať stav z tohto roka.
Podľa navrhovaného rozpočtu by malo ísť na regionálne školstvo v roku 2005 40,8 miliardy korún, čo je navýšenie o 1,16 miliardy korún. Okrem toho sú podľa ministerstva financií určené pre regionálne školstvo ďalšie verejné zdroje vo výške asi 1,25 miliardy korún. Zároveň rezort počíta aj s tým, že školy a školské zariadenia budú môcť v roku 2005 čerpať prostriedky aj zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ).
Verejné vysoké školy by mali v budúcom roku z kapitoly ministerstva školstva dostať 10,5 miliardy korún, čo je nárast oproti tomuto roku o 1,03 miliardy korún. V prípade vysokých škôl počíta ministerstvo financií s tým, že sa budú môcť uchádzať o granty na výskumnú činnosť zo zdrojov EÚ alebo Agentúry na podporu vedy a techniky. Z týchto zdrojov by mohli vysoké školy využiť minimálne 0,8 miliardy korún.
Veda a výskum by mali v budúcom roku získať z rozpočtu ministerstva školstva 1,84 miliardy korún. Slovenská akadémia vied by mala dostať 1,37 miliardy korún. Z vnútorných opatrení EÚ by mala okrem toho veda a výskum získať asi 900 miliónov korún, pričom otvára sa pre nich aj možnosť použiť prostriedky zo štrukturálnych fondov.
Podľa navrhovaného budúcoročného rozpočtu by malo školstvo dostať aj z priorít, a to 870 miliónov na regionálne školstvo, 300 miliónov na vysoké školy a 200 miliónov na vedu. Ministerstvo školstva pritom dostane po rezorte dopravy najviac peňazí z priorít. Jeho celkové požiadavky to však neuspokojuje, pretože z priorít žiadal rezort školstva vyše 4 miliardy korún.