Bratislava 18. augusta (TASR) - Neplatné referendum o predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnilo zároveň s 1. kolom prezidentských volieb 3. apríla, si vyžiadalo o 11,5 milióna korún viac, než sa pôvodne predpokladalo.
Na jeho prípravu, technické a organizačné zabezpečenie vláda uvoľnila 83 miliónov korún, z toho 60 miliónov korún pre Ministerstvo vnútra SR a 23 miliónov korún pre Štatistický úrad SR. V skutočnosti však rezort vnútra prekročil stanovenú výšku uvoľnených finančných prostriedkov o 11,5 milióna korún, ktoré čerpal z prostriedkov určených na zabezpečenie voľby prezidenta a volieb do Európskeho parlamentu (EP). Hovorí o tom záverečná správa o plebiscite, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Ministerstvo vnútra tak na krytie výdavkov spojených s referendom minulo 71,5 milióna korún, z toho na bežné výdavky 28,1 milióna korún a na bežné transfery 43,4 milióna korún. Bežné výdavky boli čerpané na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania, ďalej na poistné a príspevok do poisťovní, cestovné náhrady, energie, vodu a komunikácie, či dopravné a nájomné.
Rezort zároveň uhradil výdavky súvisiace so zabezpečením referenda v celkovej výške 17,7 milióna korún, najmä na tlač hlasovacích lístkov, metodických a informačných materiálov, na ochranu miestností určených na hlasovanie, zvýšenú ochranu verejného poriadku v deň konania referenda a na ochranu pri prevoze výsledkov hlasovania príslušníkmi Policajného zboru, ako aj na výdavky Zboru väzenskej a justičnej stráže SR.
V správe však Ministerstvo vnútra SR zároveň upozornilo, že skutočná výška výdavkov súvisiacich so zabezpečením referenda bude známa až po vyúčtovaní výdavkov spojených s voľbou prezidenta a voľbami do EP.
Výšku finančných prostriedkov na krytie výdavkov spojených s referendom podľa správy ovplyvnil fakt, že s prípravou a konaním referenda prebiehala aj príprava voľby prezidenta a konanie jej prvého kola. Niektoré výdavky, ako napríklad výdavky na služby spojov, cestovné či prevádzku motorových vozidiel sa prelínali, pretože úlohy boli zabezpečované súbežne. Na výšku výdavkov mala vplyv aj skutočnosť, že uvoľnená suma finančných prostriedkov bola nižšia oproti pôvodnej požiadavke ministerstva vnútra a štatistického úradu, a preto museli byť vykonané značné racionalizačné a ďalšie opatrenia.