BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Začlenenie nezamestnaných sluchovo postihnutých do pracovného života posilňovaním ich zamestnateľnosti prostredníctvom vzdelávania je cieľom ročného projektu Internet - nové príležitosti sluchovo postihnutých na trhu práce. Nezamestnaných sluchovo postihnutých budú vzdelávať v oblasti informačných technológií a pracovného poradenstva.
Rekvalifikačné kurzy budú mať podobu e-learningu kombinovaného so školeniami. "V prvej fáze bude vyškolených 11 evidovaných sluchovo postihnutých, v druhej fáze projekt ráta s ich praktickým pôsobením v pracovných pozíciách lektorov pre informačné technológie a poskytovateľov poradenských služieb v oblasti kariérneho pracovného poradenstva," uviedol dnes na tlačovej besede projektový manažér zo Zväzu sluchovo postihnutých Peter Marček. Ako dodal, celkovo by malo byť v pilotnom projekte, do ktorého sú zapojené Bratislavský, Prešovský a Banskobystrický kraj, vyškolených 47 sluchovo postihnutých a osem ľudí bez sluchového postihnutia. Postupne by mali byť vytvorené tri verejne prístupné body k internetu pre sluchovo postihnutých v spomínaných regiónoch.
Súčasťou projektu je aj spracovanie unikátnej vzdelávacej metodiky s využitím novovytvorených znakov v posunkovej reči pre oblasť informačných technológií a pracovného poradenstva. "V tejto fáze projektu máme vygenerovaných zhruba 400 znakov, väčšinu sme ich prebrali od českých kolegov, ale okolo 150 je úplne nových," skonštatoval. Tento balík znakov podľa neho výrazne uľahčí komunikáciu pri e-learningu aj na školeniach. Nové znaky by sa mali stať súčasťou stredoškolských učebníc pre sluchovo postihnutých prostredníctvom ďalšieho projektu.
Projekt spustili Slovenský zväz sluchovo postihnutých, občianske združenie Európska kultúrna spoločnosť a Nadácia Jozefa Murgaša. Sumou zhruba dva milióny korún ho podporili Európska únia a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci grantovej schémy Rozvoj ľudských zdrojov - flexibilita na trhu práce. Projekt by mal ukončiť odborný seminár Zmena prístupu k ďalšiemu a celoživotnému vzdelávaniu sluchovo postihnutých. So zapojením ďalších krajov sa ráta od roku 2005. O projekt prejavili záujem najmä mladšie ročníky, pre ktoré sa moderné spôsoby komunikácie stávajú
Sluchovo postihnutí tvoria podľa dostupných informácií 4 až 5 percent slovenskej populácie, z toho jedno percento sú klasickí nepočujúci používajúci posunkovú reč. Nezamestnanosť v tejto skupine ľudí je o niečo menšia ako u bežnej populácie vďaka chráneným dielňam podporovaným štátom.