BRATISLAVA 19. augusta (SITA) - Situácia v chudobných rómskych komunitách na východe Slovenska sa od tohtoročných februárových nepokojov výrazne nezmenila. Tvrdí to Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol podpredseda Rady Tibor Loran, rada pozorne sleduje zmeny chudobnej rómskej komunity - teda najmä obyvateľov osád a mestských get od zavedenia sociálnej reformy na prelome januára a februára. Zároveň sa však snaží aj o spoluprácu s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, najmä s jeho príspevkovou organizáciou - Fondom sociálneho rozvoja (FSR). Práve fond, ktorého cieľom je znižovanie chudoby v sociálne slabých skupinách spoločnosti považuje rada za cestu k zlepšeniu situácie chudobných Rómov. Intenzívne preto informuje rómske mimovládne organizácie a lokálnych rómskych lídrov o možnostiach získania prostriedkov z FSR, ktoré fond čerpá z Európskeho sociálneho fondu. Rada má eminentný záujem, aby finančné prostriedky vyčlenené na odstraňovanie chudoby boli na tento cieľ aj efektívne použité, aby mali projekty skutočný prínos aj do budúcnosti, konštatoval pre agentúru SITA Loran. Podľa neho totiž mnohé doterajšie projekty boli len jednorazové bez efektu do budúcnosti.
Vznik FSR patrí medzi jedno z trinástich opatrení na zlepšenie situácie sociálne odkázaných občanov, ktoré vláda schválila koncom februára po zavedení sociálnej reformy. Svoj cieľ - znižovanie chudoby sa fond snaží napĺňať prostredníctvom podpory mikroprojektov a projektov lokálnych partnerstiev sociálnej inklúzie. Ako pre agentúru SITA povedal manažér FSR pre publicitu Viliam Čierny, fond doteraz vyhlásil dve výzvy. Výzvu na predkladanie projektov na rozvoj lokálnej infraštruktúry vyhlásili 11. augusta s uzávierkou 30. septembra. Výzva na predkladanie projektov na zvýšenie zamestnateľnosti znevýhodnených skupín zverejnená 1. júla má uzávierky priebežne do konca roka.
V rámci oboch výziev môžu o podporu požiadať partnerstvá - teda dobrovoľné združenia predstaviteľov verejného, súkromného a občianskeho sektora. Partnerstvá musia byť venované dlhodobému riešeniu jedného z lokálnych sociálnych problémov - napríklad nezamestnanosti, nízkeho vzdelania, nízkej úrovne sociálnych služieb a ďalších problémov súvisiacich s chudobou. V priebehu roka 2004 boli vytvorené partnerstvá FSR v rámci troch najviac znevýhodnených regiónov Banská Bystrica, Košice a Prešov, v každom z krajov v piatich okresoch s vysokou nezamestnanosťou. O podporu sa môžu okrem partnerstiev uchádzať aj projekty, ktoré predložia malé komunity - obce, mimovládne či cirkevné organizácie a iní. Práve v tejto oblasti vidí Viliam Čierny najväčšiu šancu pre rómske mimovládne organizácie.
Autori projektov na odstránenie príčin chudoby sa musia s pripravenými projektmi obrátiť na lokálneho konzultanta FSR, ktorí sú vo všetkých 15 vybraných okresoch zmienených troch krajov. Lokálni konzultanti, ktorí sú zverejnení na internetovej stránke fondu www.fsr.sk, posúdia technickú stránku projektu. Následne projekt neputuje na zhodnotenie do Bratislavy, ale hodnotia ho priamo v regióne. Až potom FSR overí, či boli splnené podmienky jeho prijatia. Autori úspešného projektu dostanú na základe zmluvy s FSR preddavok vo výške približne 80 percent zo žiadanej sumy. Maximálna čiastka, ktorú môže získať jeden projekt, je jeden milión korún. Na úspešné projekty na budovanie lokálnej infraštruktúry môže fond rozdeliť tento rok spolu 50 miliónov korún. Pre úspešné projekty, ktoré sa venujú zvyšovaniu zamestnateľnosti znevýhodnených skupín, je spolu do konca roka vyčlenených 120 miliónov korún, pričom pre každý z 15 okresov je vyhradených 8 miliónov korún.
SITA vydá k správe zvukovú správu.