VYSOKÉ TATRY 20. augusta (SITA) – Spoločné riešenie problémov cestovného ruchu a ochrany prírody v chránených územiach by mal nájsť materiál, ktorý pripravuje ministerstvo hospodárstva, odbor cestovného ruchu. Podľa riaditeľa odboru cestovného ruchu Gabriela Kuliffaya rozvoj cestovného ruchu a ochrana životného prostredia musia ísť popri sebe. Pracovníci v cestovnom ruchu podľa neho nechcú zničiť prírodu. „Naším záujmom je, aby príroda ostala zachovaná, keby sme si ju zničili, tak sa stratí jeden z hlavných cieľov, pre ktorý k nám turisti chodia,“ uviedol pre SITA G. Kuliffay počas diskusného fóra o rozvoji cestovného ruchu na Slovensku v rámci Medzinárodného stretnutia mládeže Rysy 2004 v Starej Lesnej.
Do medzirezortného pripomienkovania sa v najbližších dňoch dostane Návrh stratégie rozvoja cestovného ruchu na Slovensku do roku 2013. Prvým základným cieľom je podľa stratégie zvýšenie podielu cestovného ruchu v národnom hospodárstve. V súčasnosti tvorí podiel cestovného ruchu na HDP len 3,7 percenta. V turisticky významných krajinách je to 12 až 17 percent. Ďalším cieľom je zvýšenie pobytových dní zahraničných turistov na Slovensku, ktorý je v súčasnosti 3,5 dňa. Výdavky zahraničného turistu na Slovensku na jeden deň predstavujú v priemere len 47 USD.
Podľa stratégie by sa mala zmeniť aj štruktúra návštevníkov. Slovensko chce spolu s krajinami V4 pritiahnuť do regiónu zámorských turistov, najmä turistov z Číny, USA, Kanady či Indie. Aj naďalej však budú zrejme na Slovensku prevažovať turisti z okolitých krajín ako Česko, Poľsko, Maďarsko a Nemecko.
Slovensko musí podľa Kuliffaya zvýšiť svoju konkurencieschopnosť s okolitými krajinami kvalitou služieb za primerané ceny. Príjmy Slovenska z aktívneho cestovného ruchu predstavovali v minulom roku 900 mil. USD. Česká republika získala 3,5 mld. USD, Maďarsko 3,6 mld. USD a Poľsko 4,1 mld. USD. Problémom Slovenska je podľa Kuliffaya to, že neexistujú štruktúry tvoriace produkt cestovného ruchu. Produkt by mali tvoriť miestne a regionálne združenia cestovného ruchu.
Podľa spracovanej Stratégie sa má Slovensko sústrediť na rozvoj mestského, kultúrneho a kúpeľného cestovného ruchu, zimnej horskej turistiky, letnej a vodnej turistiky, na vidiecky turizmus a agroturistiku.