Bratislava 21. augusta (TASR) - Približne 30 občanov si dnes zaspomínalo pri hrobe Alexandra Dubčeka v bratislavskom Slávičom údolí na udalosti z augusta 1968. Podujatie iniciovala Sociálno-demokratická strana Slovenska (SDSS), ktorej Dubček predsedal.
"Spomínam si na pocit rozhorčenia, ktorý som zdieľal s našimi obyvateľmi. Na protesty ľudí, ktorí nechápali a nevedeli dôvod na tú brutálnu silu, ktorá sem prišla," uviedol Dubčekov blízky spolupracovník Ivan Laluha. Dubček podľa jeho slov napriek rôznym ponukám odísť do zahraničia zostal vo vtedajšom Československu, aby zdieľal osud tisícov občanov, ktorí stratili zamestnanie a boli prenasledovaní.
Výročie si prišli pripomenúť okrem iných aj spisovateľ Ladislav Ťažký, Dubčekov syn Peter a predseda SDSS Jaroslav Volf.
Alexander Dubček sa v januári 1968 stal prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska. Jeho politické úsilie v rámci strany vyústilo do vzniku tzv. Pražskej jari, obrodného procesu, keď sa spolu s reformnými komunistami pokúsil o tzv. socializmus s ľudskou tvárou. Po jeho potlačení v auguste 1968 ho najprv internovali v ZSSR, neskôr postupne zbavovali funkcií, v roku 1970 vylúčili z KSČ a nasledujúcich dvadsať rokov žil pod policajným dozorom.
Do politiky sa vrátil po dvadsiatich rokoch a stal sa jedným z hlavných predstaviteľov novembrových udalostí z roku 1989. Takmer tri roky predsedal Federálnemu zhromaždeniu. Jeho život predčasne ukončila autohavária z 1. septembra 1992. Vážnym zraneniam podľahol 7. novembra 1992 v Prahe.