BRATISLAVA 22. augusta (SITA) - Zefektívniť systém adopcií sa snaží skupina poslancov na čele s Júliusom Brockom z KDH novelou zákona o rodine a novelou občianskeho súdneho poriadku. Ich cieľom je, aby čo najviac opustených detí v čo najskoršom veku našlo svoju náhradnú rodinu. Poslanci navrhujú, aby súhlas s adopciou bolo možné dať už v zdravotníckom zariadení, kde sa dieťa narodí. Súhlas by podľa návrhu nadobudol právny účinok až po uplynutí šiestich týždňov. Počas tejto doby bude môcť biologická matka súhlas vziať späť, čím bude zachovaná aj ochranná doba vyžadovaná medzinárodnými zmluvami. Dieťa však bude mať šancu bez prieťahov byť zverené do predosvojiteľskej starostlivosti a po uplynutí príslušných lehôt sa bude môcť začať konanie o osvojení.
V súčasnosti matka môže udeliť súhlas s adopciou najneskôr po šiestich týždňoch od narodenia dieťaťa. To má vo väčšine prípadov za následok neudelenie súhlasu a faktické oddialenie adopcie, lebo matka sa obyčajne po pôrode "vytratí". Musí sa potom čakať na uplynutie šesťmesačnej lehoty tzv. absolútneho nezáujmu, kedy už nie je potrebný súhlas biologického rodiča. Z doterajšej praxe dojčenských ústavov a detských domovov vyplýva, že 99 percent matiek, ktoré pred pôrodom deklarovali zámer dať dieťa k osvojeniu, svoj súhlas neodvolalo.
Zmena sa navrhuje aj pri stanovení lehoty tzv. kvalifikovaného nezáujmu. V prípade novorodencov zanechaných po pôrode v nemocnici bez evidentného záujmu matky by malo ísť o zníženie zo šesť na dva mesiace.