Bratislava 29. novembra (TASR) - Národná rada SR dnes neschválila návrh zákona Jozefa Kalmana (HZDS), ktorým chcel riešiť postavenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) ako štátnej profesionálnej, reprezentatívnej národnej kultúrnej ustanovizne.
Na neschválení tejto právnej normy mal podľa názoru poslancov svoj podiel aj lobing zástupcov ďalších folklórnych súborov a obava, že by SĽUK získal výsadné postavenie na ich úkor. Týkalo sa to predovšetkým Lúčnice, ktorá je však konštituovaná ako poloprofesionálny vysokoškolský umelecký súbor, preto náklady na jeho činnosť nie sú tak vysoké ako v prípade SĽUK-u. Pri rozhodovaní o prijatí zákona sa prezentovalo 115 poslancov, za bolo 51, proti iba dvaja, hlasovania sa zdržalo 52 zákonodarcov a desiati nehlasovali vôbec.
Uznesením bývalého Zboru povereníkov v roku 1949 vznikol SĽUK, ktorého tisícky vystúpení videli nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí milióny divákov. Kalman v návrhu zákona navrhoval nielen spôsob kreovania tohto telesa, ale aj vyvážené zastúpenie hudobnej, tanečnej a speváckej zložky súboru.
Okrem rozvoja národnej folklórnej kultúry mal mať SĽUK zo zákona povinnosť objavovať a šíriť ľudové tradície a zvyky našich predkov, vytvárať ich umelecké formy od autentických prejavov až po tanečné divadlo. Mohol mať možnosť vykonávať sprostredkovateľskú, vydavateľskú, výstavnú a propagačnú činnosť, či vyrábať scénické a kostýmové výpravy.
*pm som