O tom je presvedčená bývalá žeriavnička spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) Zuzana Cingeľová. Vedie skupinu občanov, ktorá sa 1. augusta vydala pešo z Moldavy nad Bodvou na protestný pochod do Bratislavy. Ako informovala Zuzana Cingeľová agentúru SITA, dnes odchádzajú z Galanty a pokračujú v pochode. Na hranice hlavného mesta SR prídu v piatok 27. augusta, na noc si rozložia stany a do rána budú odpočívať. "Sme síce už fyzicky unavení, ale vydržíme,“ povedala Cingeľová.
Cez Bratislavu budú pochodovať v sobotu 28. augusta, v nedeľu okolo 13:00 budú protestovať pred úradom vlády. ,,Rozložíme si tu stany a piati ľudia budú pokračovať v protestnej akcii hladovkou. Nechceme nič extra, iba upozorniť vládu, že reformy ťažko dopadajú na najslabšie sociálne vrstvy. Vláde odovzdáme memorandum Kde hladuje ľud, nech hladuje i vláda!, v ktorom budeme požadovať, aby vytvorila podmienky a možnosti na reálne uplatňovanie ľudských práv pre všetkých občanov a na dôstojný život. Je to psou povinnosťou každého štátu, každej vlády,“ povedala Cingeľová.
Ako zdôraznila, nestačí mať ľudské práva len na papieri, či o nich hovoriť, ale na ich uplatnenie má štát vytvoriť aj reálne materiálne podmienky. Čo z toho, že invalid, či dôchodca má nárok na bezbariérové bývanie, keď si ho nedokáže zaplatiť. Najslabšie sociálne vrstvy nesmú byť trestané za neschopnosť vlády zabezpečiť dostatok pracovných príležitostí. Podľa nej ťarchu vládnej reformy nesú predovšetkým najslabšie sociálne skupiny – nezamestnaní, dôchodcovia, invalidi a mladí ľudia, ktorí na Slovensku takmer nemajú šancu na sebarealizáciu a uplatnenie.