Bratislava 24. augusta (TASR) - Zavedenie poplatkov v zdravotníctve podľa poradcu ministra zdravotníctva Petra Pažitného neohrozilo dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Na dnešnom seminári o zdravotníckej reforme Pažitný ďalej uviedol, že sa týmto krokom podarilo znížiť nielen počet návštev lekárskej služby prvej pomoci, spotrebu liekov, ako aj ich predpisovanie, ale aj zvýšiť zodpovednosť občanov za svoj zdravotný stav. Poplatky podľa Pažitného vedú tiež k znižovaniu korupcie, čo dokazujú aj informácie z prieskumu. Podľa nich kým v roku 2002 až 32 percent opýtaných označilo korupciu v zdravotníctve za problém, tento rok ich bolo len 10 percent.
"Predpokladám, že legálnymi poplatkami sa tento rok vyberie 12,5 miliardy korún. A to sedem miliárd za lieky a zdravotnícke pomôcky, za poskytované služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou tri miliardy korún a na zdravotné výkony občania prispejú 2,5 miliardy. V roku 2002 to bolo spolu len 6,83 miliardy korún. Za lieky občania vtedy zaplatili 5,2 miliardy korún a za zdravotnícke výkony 1,63 miliardy korún. Za poskytované služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou sa neplatilo," dodal.
Pažitný zdôraznil, že nový systém zdravotníctva, ktorý sa zavedie po schválení šiestich reformných zákonov v Národnej rade SR, garantuje ochranu pred katastrofálnymi nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Vysvetlil, že nepoistiteľné riziko ochorenia bude plne hradené z verejného poistenia. Poistiteľné riziko si občania budú môcť individuálne poistiť. Občania, ktorí nestačia uhrádzať finančné prostriedky, budú zaradení do sociálneho systému, vysvetlil Pažitný.
Seminár sa koná za účasti profesionálnej špičky v zdravotníctve na Slovensku.