Bratislava 24. augusta (TASR) - Generálmajor Marián Mikluš obvinil Vojenskú prokuratúru, že v kauze Katrim Stella, teda dodávky a používania deblokovaných nadzvukových stíhacích lietadiel MiG-29, konala na politickú objednávku.
V tejto kauze bol Mikluš trestne stíhaný za to, že ako vtedajší náčelník Generálneho štábu nariadil vyplatiť časť odmeny spomínanej firme za sprostredkovanie nákupu stíhačiek MiG-29 napriek spornému dodatku k zmluve, a to ešte v roku 1995. Dva vojenské súdy ho oslobodili spod obžaloby, proti čomu podala Generálna prokuratúra sťažnosť. Najvyšší súd SR však o nej nestihol rozhodnúť v zákonnej lehote pre nečinnosť svojho pracovníka, ktorý prísne tajný spis držal niekoľko mesiacov v trezore.
Mikluš dnes vyzval prokuratúru, aby odtajnila sťažnosť a poskytla ju verejnosti. Cieľom totiž bolo podľa neho vyvolať pochybnosti vo verejnosti, že nevyhral proces zákonným spôsobom a súčasne zahmliť záležitosť deblokácií. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa k obvineniam nebude vyjadrovať, povedala pre TASR jeho hovorkyňa Svetlana Husárová v reakcii na Miklušove tvrdenie.
Kauza sa podľa Mikluša otvorila preto, lebo si v rokoch 1999 až 2002 časť vtedajšej opozície s koalíciou vybavovala politické účty. "Ja som mal poslúžiť ako vhodný a exemplárny dôkaz proti práci vtedajšej vládnej exekutívy," zdôraznil Mikluš pred novinármi.
V pozadí kauzy však podľa neho stojí a zároveň nesie zodpovednosť za úbohý stav vojenského letectva na Slovensku tá časť politického spektra, ktorá chcela zlikvidovať nadzvukové letectvo a kúpiť konkrétny typ podzvukových lietadiel. Nepriamo naznačil, že išlo o KDH. "Pán Pivarči bol bývalý generál letectva a do politiky šiel ako štátny tajomník a nezávislý za KDH. V novinách bolo uvedené, že kto presadzuje nákup podzvukových lietadiel, to hnutie," zdôraznil pred novinármi.
Bolo obvyklé, že provízie sa vo svete pohybujú od 10 do 20 percent za sprostredkovanie nákupu, pokračoval Mikluš. "Skúste si spočítať, že ak v tej dobe Pivarči hovoril, že budeme kupovať asi 70 podzvukových lietadiel, koľko miliárd to je?", dodal s tým, že išlo asi o 60 miliárd korún. K tomu sa však musia pripočítať logistické a technické detaily, teda ak by Slovensko v tej dobe pristúpilo k nákupu podzvukových lietadiel, stálo by to približne 100 až 120 miliárd korún.
Za potešujúce označil, že súčasná vláda pristúpila k rozhodnutiu čiastočne modernizovať 12 kusov nadzvukových Mig-29, čím sa potvrdila nevyhnutnosť a správnosť realizovanej deblokácie.