BRATISLAVA 24. augusta (SITA) - Bývalý náčelník Generálneho štábu Armády SR genmjr. Marián Mikluš dnes obvinil bývalého štátneho tajomníka MO SR Jozefa Pivarčiho, že presadzoval nákup podzvukových lietadiel, a spomenul v tejto súvislosti aj provízie. "Nákup podzvukových lietadiel presadzovalo KDH a štátny tajomník ministerstva obrany Jozef Pivarči, ktorý išiel do politiky ako nezávislý za KDH," povedal Mikluš. Dodal, že niektorí poslanci koalície potrebovali urobiť z nadzvukových lietadiel MIG 29 odpad. Tieto lietadlá deblokovala podľa Mikluša druhá Mečiarova vláda, nová garnitúra sa potrebovala ukázať, že Mečiarova vláda to robila zle.
Mikluš v súčasnosti pracuje ako vedúci odboru výskumu na MO SR a k 31. októbru odchádza do výsluhového dôchodku. "Viacero politických predstaviteľov malo záujem, aby deblokácie sprostredkovávali firmy im blízke. Odchádzam s poznaním, že politici, ktorí sú pri koryte, si naďalej presadzujú svojich ľudí do funkcií a svoje obľúbené firmy tam, kde treba," povedal. Dodal, že "vo svete je obvyklé, že provízie sa pohybujú od 10 do 20 percent, a arabskom svete sú až do 40 percent. Skúste si spočítať, že ak v tom čase Pivarči hovoril o kúpe 70 podzvukových lietadiel, koľko miliárd to je. Lietadlá môžu stáť 60 miliárd, treba urobiť aj ďalšie opatrenia na letiskách, čo sú ďalšie miliardy. Spolu to môže byť okolo 100 až 120 miliárd korún," povedal Mikluš. "Nákup podporovali niektorí poslanci za KDH, to nie je nič osobného, to som ja videl, čítal a počul a tak to bolo," dodal.
Mikluš sa vyjadril aj k svojmu trestnému stíhaniu. Od roku 1999 bol trestne stíhaný za to, že podľa vojenskej prokuratúry neoprávnene preplatil províziu firme Katrim-Stella za dodávku ruských stíhačiek. Hoci prvostupňový aj odvolací súd ho oslobodili, prokuratúra podala sťažnosť pre porušenie zákona. Najvyšší súd však nikdy nerozhodol, pretože prísne tajnú sťažnosť založil úradník NS SR do trezoru a súd tak v trojmesačnej lehote o nej nerozhodol. Mikluš sa domnieva, že vojenská prokuratúra vedená dnešným generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom robila v tomto prípade nadprácu. "Nemám exaktné dôkazy, ale mám podozrenie, že vojenská prokuratúra mohla mať svoj podiel na tom, čo sa odohralo na NS SR. Neverím v takú náhodu, aby pre vojenskú prokuratúru v najdôležitejšom prípade sa sťažnosť uložila do trezoru a nič. Prečo Hlavná vojenská prokuratúra nesledovala lehotu priebežne," dodal. Mikluš si myslí, že motívom bolo vyvolať u verejnosti dojem, že Mikluš nevyhral proces zákonným spôsobom a že záležitosť deblokácie je síce právne uzatvorená, ale stále zahmlená. "Možno tento záver vyhovoval hlavnej vojenskej prokuratúre," dodal.
GP sa podľa hovorkyne Svetlany Husárovej nebude k slovám J. Mikluša vyjadrovať.