Bývalý šéf rezortu k tomu dospel na základe informácií, ktoré správnej rade poskytol rektor školy Ondrej Šulaj. "Informácie svedčia o tom, že vedenie školy má situáciu pod kontrolou," vyhlásil Ftáčnik pre agentúru SITA. Podľa neho buď ministerstvo školstva nedostalo rovnaké informácie ako správna rada alebo ich dostatočne nepreštudovalo. Členom správnej rady je pritom aj vedúci služobného úradu MŠ SR a šéf sekcie verejných škôl Peter Mederly.
Mederly si nemyslí, že by mali na ministerstve horšie informácie ako správna rada. Naopak on osobne sa domnieva, že disponuje lepšími informáciami. A to aj napriek tomu, že sa ani na jednom zo šiestich zasadnutí správnej rady nezúčastnil. Podľa neho sa totiž rada od vypuknutia problémov na VŠMU nestretla, a tak mu podstatné informácie neunikli. Mederlymu na stretnutia rady nezostal čas. Na otázku, či by nebolo teda lepšie sa vzdať členstva odpovedal, že to do budúcnosti zváži. "V tejto chvíli to však nepokladám za vhodné," dodal Mederly.
Ftáčnik je presvedčený, že nútená správa škole nepomôže. Tá by sa podľa neho mala zavádzať v prípadoch, ak je pochybnosť o súčasnom vedení školy. "My takú pochybnosť nemáme," vyhlásil predseda správnej rady. Mederly však zdôraznil, že celá situácia okolo VŠMU je stále vo vývoji, a preto by sa okolo nej nemali vyvolávať "bubliny." Blízky spolupracovník ministra dodáva, že reprezentácie vysokých škôl o nútenej správe pre VŠMU rozhodnú koncom septembra. Dovtedy bude škola fungovať v nových podmienkach podľa vízie rektora, ktorá sa ministrovi pôvodne zdala málo razantnou. Do konca septembra sa však môže ukázať opak. "To bude zhodnocovať minister aj reprezentatívne orgány," povedal Mederly. Akademická obec môže na ministrovu žiadosť o odňatie niektorých právomocí VŠMU odpovedať negatívne a rezort nemá páky, aby ju "prinútil" k opačnému stanovisku. "Potom však táto komunita preberie časť zodpovednosti za celý vývoj," dodal Mederly.
Súčasný rektor Šulaj, ktorý stojí na čele VŠMU od apríla 2003, upozornil na zlé hospodárenie školy sám. Na jeho podnet sa na VŠMU uskutočnila ministerská kontrola. Tá zistila, že škola v rokoch 2001 a 2002 neoprávnene použila 8,3 milióna korún, a nehospodárne vynaložila 2,1 milióna korún. Neoprávnené peniaze bude pritom musieť vrátiť aj s takmer päťmiliónovým penále. Okrem toho má škola asi 20 miliónový dlh. Podľa ministra školstva Martina Fronca je ohrozený jej chod. To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo požiadal reprezentácie vysokých škôl o súhlas na odňatie právomocí VŠMU v ekonomickej oblasti. Študentská rada vysokých škôl, Rada vysokých škôl a Slovenská rektorská konferencia majú na vyjadrenie 60 dní, čiže rozhodnúť by mali na prelome septembra a októbra. Skôr ako reprezentatívne orgány rozhodnú, na VŠMU sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční ďalšia ministerská kontrola. Tá by v najbližších dňoch mala doplniť informácie o hospodárení
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.