Bratislava 24. augusta (TASR) - Slovenská lekárska komora (SLK) veľmi nahlas požaduje dve protichodné veci. Kritizuje vládny návrh zákona, pretože pri zachovaní percenta odvodov zdvíha vymeriavací základ pre ekonomicky aktívnych ľudí. Súčasne však rovnako hlasne požaduje viacej zdrojov do zdravotníctva až na výšku 8 percent HDP, ktoré má dať štát. Tvrdí vo svojom dnešnom stanovisku po analýze aktivít SLK minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
Ďalej upozorňuje, že štát by také zvýšenie mohol zabezpečiť iba výrazným zvýšením daňového zaťaženia všetkým obyvateľov. Ekonomické dôsledky takéhoto kroku by boli nedozerné, zdôraznil minister.
Odmieta kritiku za vysokú spoluúčasť pacientov za lieky, pretože ich predpisujú lekári a nie pacienti. Privítal by namiesto toho, aby komora začala presadzovať liekový manažment, pomáhala odstraňovať nevhodné preskripčné návyky lekárov a podieľala sa na odstraňovaní nežiaducej indukovaná preskripcie a liekovej turistiky. Výška doplatkov na lieky prezentovaná SLK je podľa mienky ministra v rozpore s dátami zdravotných poisťovní. V prvom polroku 2004 bol priemerný doplatok poistenca na lieky vo výške cca 140 korún mesačne, z toho u dôchodcov 188 korún. V rovnakom období roku 2003 bola spoluúčasť v priemere 209 korún mesačne na poistenca, a u dôchodcov dokonca 334 korún mesačne.
Za zavádzajúci argument SLK považuje Zajac poukazovanie na práva pacientov, keď je presvedčený, že dnes ich mnohí nepoznajú. Je nemožné vymáhať postup lége artis, keďže neexistuje ani len jeho definícia, nemáme upravenú definíciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti alebo informovaného súhlasu. To prináša práve vládny návrh zákona o zdravotnej starostlivosti, zdôrazňuje minister zdravotníctva s dôvetkom, že argumenty SLK majú v súčasnosti iba jeden cieľ, a to strašiť občanov.