Bratislava 29. novembra (TASR) - Kontrola varovných systémov určených pre prípad havárie alebo ohrozenia bezpečnosti jadrových elektrární nezistila žiadne nedostatky. S týmto záverom previerky sa dnes oboznámili členovia Komisie vlády SR pre radiačné havárie.
Verejnosti však chýbajú informácie, na koho sa má obrátiť, ak sa ocitne v spomínanom nebezpečenstve alebo zistí, že nejakým iným spôsobom dochádza k poškodeniu životného prostredia. Predseda komisie, minister životného prostredia SR László Miklós v tejto súvislosti uviedol, že jeho rezort v spolupráci s ďalšími pripravuje na jar informačnú kampaň. Letáky, ktoré by mali byť distribuované do všetkých obcí SR, budú obsahovať adresy a telefónne čísla kompetenčných orgánov.
Miklós taktiež spomenul, že komisia prerokovala aj dva koncepčné materiály - Budovanie jednotnej databázy radiačných údajov v SR a Národný havarijný plán. Podľa jeho slov nie je pre štát racionálne, keď viaceré inštitúcie zbierajú dáta na základe svojich meracích zariadení. Dodal, že systém by sa mal integrovať do dvoch rokov v gescii Slovenského hydrometeorologického ústavu.
O zjednotenie sa predstavitelia komisie pokúšajú aj v prípade havarijných plánov. Miklós konštatoval, že plánom, ktoré majú vypracované jednotlivé jadrové zariadenia, chýbal jeden koncepčný. Ten, o ktorom dnes komisia rokovala, zahŕňa napríklad možné zdroje ohrozenia a súhrn opatrení, vrátane informovania verejnosti, ako treba v danej situácii konať.
Medzi možné zdroje ohrozenia okrem jadrových zariadení patria aj zdroje žiarenia, stratené alebo odcudzené, alebo iné havárie, ktoré sa stanú mimo územia SR. Zbrane hromadného ničenia vzhľadom na ich vojenský charakter nie sú v pláne zahrnuté.