Bratislava 29. novembra (TASR) - Sociálnemu aspektu činnosti slovenských ozbrojených a bezpečnostných síl venoval zákonodarný zbor časť predpoludňajšieho rokovania.
Na návrh vládneho kabinetu najprv odsúhlasil skrátené legislatívne konanie o zvýšení výsluhových príspevkov a dôchodkov vojakov v roku 2001 a potom schválil zákon o peňažných náležitostiach vojakov i poslanecký návrh novely zákona o štátnej službe príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Poslanecká snemovňa vyjadrila jednoznačnú podporu návrhu zvýšiť výsluhové príspevky vojakom, takže už popoludní sa čaká definitívne schválenie právnej normy. Minister obrany Jozef Stank spomenul, že ochotu rýchlo uviesť zákon do praxe prejavili aj všetci traja najvyšší ústavní činitelia a sú pripravení podpísať ho vzápätí po schválení parlamentom. Tak bude môcť zákon platiť od 1. decembra 2001, ale paradoxne dôjde k dvojmesačnému omeškaniu vo vyplácaní výsluhových príspevkov a dôchodkov vojakom v porovnaní s vyplácaním rovnakých dávok Sociálnou poisťovňou civilistom.
Zákonodarcovia dnes schválili vládnu novelu zákona o peňažných náležitostiach vojakov. Spresňuje niektoré podmienky na ich poskytovanie, napríklad za výkony letcov v útvaroch okamžitej reakcie. Upravené sú aj náhrady profesionálnym vojakom pri služobných cestách, vzniku pracovného pomeru a náklady na sťahovanie do nového pôsobiska profesionálneho vojaka. Novela reaguje i na obdobné ustanovenia právnych noriem týkajúcich sa štátnej služby napríklad policajtov. Spresňuje poskytovanie príplatkov napríklad za činnosť príslušníkov Vojenskej polície, výkon kontroly alebo zastupovanie.
Parlament akceptoval takisto novelu zákona o štátnej službe, ktorú pripravila skupina poslancov. Rieši sa v nej mzda pre policajtov, ktorí nemajú pravidelne rozložený pracovný čas. To sa pokladá za diskriminačný faktor, pretože policajti v takomto type služieb vzhľadom na štátne sviatky a dni pracovné pokoja odslúžia niekedy ročne o 100 hodín viac v porovnaní s policajtom s pravidelným rozvrhom služieb. Preto parlament schválil spôsob výpočtu koeficientu, ktorý bude rozhodujúcim pre počet povinných hodín v službe. Ak budú zohľadňované takzvané nadčasy, náklady na ich krytie budú predstavovať asi 50 miliónov Sk.