Bratislava 25. augusta (TASR) Väčšina poslancov Ústavnoprávneho výboru NR SR dnes vyjadrila svoj postoj k poslaneckému návrhu zákona o navrátení vlastníctva k niektorému nehnuteľnému majetku cirkvám a náboženským spoločnostiam tým, že sa zdržala hlasovania.
Podpredseda výboru Peter Miššík (SDKÚ) vyjadril predpoklad, že po úpravách by zákon mohol nájsť v pléne podporu. Neodpustil si však poznámku, že žiaden zákon od roku 1990 nehovoril o navrátení majetku právnickým osobám. Ako jediný z členov výboru sa vecne vyjadril k danému problému.
Poslanca Gábora Gála (SMK) zaujímalo, ako to bude s vládnou podobou tejto normy. Podľa jeho informácií by vládna predloha mala dostať prednosť pred poslaneckou. Jeden z jej predkladateľov, poslanec KDH Peter Muránsky informoval, že existuje už istá verzia rezortu pôdohospodárstva, ktorá prechádza pripomienkovým konaním, avšak z vecného hľadiska jej chýba minimálne polovica toho, čo obsahuje ich zákon.
Muránsky v rozhovore pre TASR vyjadril nádej, že parlament pochopí potrebu prijatia danej legislatívnej úpravy. Chápe, že ľavicové či liberálne strany ako Smer a ANO majú s jeho podporou problémy, ale na druhej strane si myslí, že aj ony by mali rešpektovať ústavou garantované vlastnícke právo. Považuje za nesprávne, ak štát poskytuje vyššiu právnu ochranu fyzickým osobám, ktorým bol v období rokov 1948 až 1990 skonfiškovaný majetok ako náprave krívd spáchaných na majetku cirkví a náboženských spoločností.
Na základe zákona z roku 1993 o zmiernení majetkových krívd spôsobených cirkvám bola lehota na uplatnenie nárokov 12 mesiacov, čo pri viac ako 50-ročnom politickom, fyzickom a psychickom potláčaní cirkví a náboženských spoločností zo strany štátu, zničení časti cirkevných archívov a nepripravenosti duchovných cirkví na správu majetkových vecí, sa ukázalo ako nedostatočné. Návrh zákona by teda umožnil oprávneným osobám, ktoré nestihli uplatniť svoj nárok v lehote, aby tento mohli uplatniť v novej.
Prijatím zákona sa umožní vrátenie majetku do vlastníctva oprávnenej osobe, ktorý nebol vydaný najmä kvôli zničeniu časti cirkevných archívov pri potláčaní cirkví a náboženských spoločností, nedostatočnej súčinnosti niektorých príslušných inštitúcií štátnej správy alebo slabej pripravenosti duchovných na správu majetkových vecí.