Banská Bystrica 26. augusta (TASR) - Až 30 percent z predávaných cigariet na Slovensku je po poslednom zvýšení spotrebnej dane pašovaných. Predaj cigariet sa na východnom Slovensku dokonca znížil o polovicu, čo však neznamená, že mnohí ľudia prestali fajčiť. Vyplynulo to podľa prezidenta Zväzu obchodu (ZO) SR Pavla Konštiaka zo štatistických údajov.
Na dnešnom stretnutí s novinármi zameranom na dodržiavanie zákona o ochrane nefajčiarov, ktorý platí od júla 2004, konštatoval, že fajčenie prestalo byť populárne a fajčiar už nie je "in". Aj preto boli obchodníci zásadne proti predaju cigariet prostredníctvom automatov. "Najviac ich však trápi, že náš štát a ekonomika nie sú dostatočne chránené proti neoficiálnemu importu, teda pašovaniu cigariet. Štát musí prijať opatrenia proti ich nelegálnemu dovozu najmä cez ukrajinskú hranicu. Keďže pašovanie nie je trestným činom, presvedčili sme novú Republikovú úniu zamestnávateľov, ktorej ZO SR je členom, podporiť zmenu trestného zákona. Aby sa pašovanie alkoholu a cigariet stalo trestným činom," povedal Konštiak. Tým by zabránili podľa neho nielen distribúcii cigariet osobám mladším ako 18 rokov, ale naplnili by štátny rozpočet.
Z týchto dôvodov ZO SR podporil v tomto roku dva celoštátne programy zamerané proti fajčeniu neplnoletých. Cieľom projektu Na veku záleží, ktorého iniciátorom je spoločnosť Philip Morris Slovakia, je zvýšenie informovanosti o novom fajčiarskom zákone a zamedzenie prístupu k cigaretám osobám do 18 rokov. Cesta k emocionálnej zrelosti, ktorá odštartuje v septembri už šiesty ročník, nehovorí priamo o fajčení, ale emociálnom dozrievaní detí, čo je podľa vedúceho Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave Štefana Matulu výchovne efektívnejšie.
Pri zamedzení predaja cigariet neplnoletým zohráva významnú rolu tiež Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), čo dokumentujú výsledky jej špeciálnych kontrol, ktoré začala vykonávať v roku 1997. Kým v roku 1999 porušovalo zákaz predaja tabakových výrobkov maloletým v SR 10,5 percenta z celkového počtu kontrolovaných prevádzok, dnes si nerobí ťažkú hlavu z dodržiavania zákazu predaja uvedených výrobkov osobám mladším ako 18 rokov päť percent jednotiek. Ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Nadežda Machútová predpokladá, že do decembra sa počet porušovateľov zákona v tejto oblasti ešte zníži.
dc nv