BRATISLAVA 27. augusta (SITA) - Najväčšiu polemiku v parlamentnom ústavnoprávnom výbore, ktorý rokoval o trestných rekodifikáciách, dnes vyvolali ustanovenia o verejnom obhajcovi, či využitie a právomoci agenta pri odhaľovaní korupcie. „Dnešný stav a využite agenta v praxi je potrebný a efektívny. Práve aj vďaka použitiu agenta sa nám v poslednej dobe darí v oveľa väčšej miere ako v minulosti pri odhaľovaní korupcie," uviedol v diskusii minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Pripomenul, že korupcia sa deje v utajenom prostredí a preto je možné ju odhaľovať len utajenými metódami. Štandardné metódy sú podľa neho neefektívne. Ako zdôraznil, odhaľovanie korupcie má aj adekvátny preventívny účinok.
Verejný obhajca má prispieť k tomu, aby justícia mala kvalitnejších obhajcov najmä u tých obvinených, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Ich využite v budúcnosti môže pomôcť justícii v osobách kvalitných kandidátov na trestných sudcov.
Cieľom Trestného zákona je ochrana tých, ktorí zákon rešpektujú a prísne potrestanie tých, ktorí zákon porušujú. Trestný zákon z dielne rezortu spravodlivosti obsahuje aj alternatívne tresty pre menej závažné delikty a sprísnenie trestov pre najzávažnejšie trestné činy proti životu, zdraviu a najzávažnejšie formy majetkovej kriminality. Cieľom Trestného poriadku je zrýchliť trestný
Agentúru SITA informovala Anna Andrejuvová z tlačového oddelenia MS SR.