Bratislava 9. marca (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR vyjadruje poľutovanie a znepokojenie v súvislosti s prípravou pamätného zasadnutia v Parlamente Maďarskej republiky pri príležitosti 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho. Národný súd Československej republiky Esterházyho odsúdil v roku 1947 za aktivity z obdobia pred a počas druhej svetovej vojny.
Je nespochybniteľné, že Esterházy bol prinajmenšom kontroverznou osobnosťou, uvádza sa v dnešnom vyhlásení, ktoré TASR poskytol hovorca MZV SR Boris Gandel. "MZV SR je preto toho názoru, že podujatia podobného charakteru neprispievajú k upevňovaniu vzájomnej dôvery a k atmosfére prehlbovania konštruktívnej spolupráce medzi SR a Maďarskou republikou." V tomto kontexte sa MZV SR dištancuje od prípadnej účasti predstaviteľov politického a verejného života SR na tomto zasadnutí.
János Esterházy sa narodil 14. marca 1901 vo Veľkom Záluží pri Nitre a pôsobil ako politik maďarskej menšiny v Československej republike. Ako prívrženec revízie hraníc Slovenska a zástanca iredentistického kurzu v maďarskej politike udržiaval tajné kontakty s oficiálnymi kruhmi v Maďarsku. Jeho politická aktivita vrcholila na jeseň 1938 pri riadení taktiky maďarskej menšinovej politiky voči republike. Aktívne sa zúčastnil aj na prípravách Viedenskej arbitráže. Po vzniku slovenského štátu v roku 1939 bol poslancom slovenského snemu, v ktorom v roku 1942 hlasoval proti prijatiu židovského kódexu. Československý súd ho po obnove republiky odsúdil na trest smrti, rozsudok bol neskôr zmenený na doživotný žalár. Esterházy zomrel v roku 1953 vo väznici v Mírove.
*hol pa