Pozdravné posolstvo občanom Slovenska pri tejto príležitosti zaslal prezident USA George W. Bush. Pripomenul pritom, že v druhej svetovej vojne sa USA a spojenecké národy zjednotili, aby spoločne porazili nacizmus. "Pre Američanov bolo pred 60 rokmi cťou pridať sa k Slovákom a aj dnes je to pre nás česť stáť so Slovákmi ako s našimi spojencami," uviedol.
Význam SNP a pamiatku padlým si dnes pripomenuli a uctili na mnohých miestach Slovenska. Na Námestí SNP v Bratislave položili pamätné vence početné delegácie z prezidentskej kancelárie, ozbrojených síl, bratislavských štátnych i samosprávnych orgánov, zahraničných veľvyslanectiev, slovenských politických strán a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). Predseda oblastného výboru SZPB Ján Škorec označil povstanie ako "jednu z najvýznamnejších kapitol našich novodobých dejín". Hlavný význam SNP vidí v tom, že zlikvidovalo chápanie Slovenska ako nemeckého vazala.
Ďalšie spomienkové slávnosti sa uskutočnili vo Zvolene, letisku Sliač, na Jankovom vŕšku nad obcou Uhrovec, na Podbanskom v Západných Tatrách, či na letisku v Poprade. Francúzski partizáni, ktorí bojovali v SNP, prišli na slávnosť pri Pamätníku francúzskych bojovníkov za slobodu na vrchu Zvonica v Strečne. Premiér Mikuláš Dzurinda sa v Starých Horách zúčastnil na 4. ročníku Hviezdicového pochodu vďaky partizánskym chodníkom pod Jelenskou skalou.
Oslavy výročia SNP vyvrcholia nedeľňajším zhromaždením v Banskej Bystrici, na ktorom sa zúčastnia najvyšší ústavní činitelia SR. Zo zahraničia príde z Českej republiky premiér Stanislav Gross, z Poľska vicepremiérka Izabela Jaruga-Nowacká, z Francúzska ministerka pre európske záležitosti Claudie Haignere a z Ruskej federácie poradca prezidenta Vladimíra Putina Igor Šuvalov. Svoje delegácie bude mať dovedna 32 národov a národností, ktorých občania sa priamo zúčastnili na prípravách povstania alebo v ňom bojovali.