Bratislava 29. augusta (TASR) - Ministerstvo obrany SR chce finančne odškodniť ľudí, ktorých komunistický režim v 50. rokoch zatváral do vojenských táborov nútených prác, tzv. pétépákov.
Ich odškodnenie by si malo v nasledujúcich troch rokoch vyžiadať spolu 150 miliónov korún, ktoré sa presunú zo Všeobecnej pokladničnej správy do rozpočtu rezortu obrany. S tým však nesúhlasí Ministerstvo financií SR, preto bude návrh na odškodnenie tzv. pétépákov prerokovávať vládny kabinet s rozporom.
Národná rada SR ešte v máji zaviazala vládu, aby predložila návrh zákona o ich odškodnení, prípadne pozostalých manželiek.
Rezort obrany navrhuje, aby sa jednorazový peňažný príspevok poskytol na základe žiadosti oprávnených osôb vo výške 1 500 korún alebo 2-tisíc korún za každý mesiac zaradenia, najviac však vo výške 60-tisíc korún, a pozostalým manželkám vo výške polovice tejto sumy.
V roku 1948 sa začali zriaďovať tábory nútených prác, do ktorých sa neskôr pod patronátom armády dostávali politicky nespoľahlivé osoby, bohoslovci a kňazi, študenti vylúčení zo štúdia z politických dôvodov, či majitelia tovární a roľníci. Klasifikácia "politicky nespoľahlivý" mala absolútnu prednosť pred všetkými zdravotnými klasifikáciami a do vojenských táborov nútených prác boli nasadení aj ťažko chorí.
Hoci formálno-právne išlo o vojenské jednotky a o výkon povinnej základnej vojenskej služby a cvičení, v skutočnosti išlo o výkon nútenej práce, ktorý sa umelo predlžoval. Povinná vojenská služba sa tak niekedy predĺžila až na takmer dvojnásobok výkonu základnej vojenskej služby z 24 mesiacov na 45 mesiacov.