BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (SITA) - Hlbokú poklonu pred hrdinstvom všetkých, ktorí viedli boj proti zlu vyslovil vo svojom príhovore na spomienkovom zhromaždení k 60. výročiu SNP český premiér Stanislav Gross, ktorý vystúpil za všetkých zahraničných predstaviteľov. Ako pokračoval, hoci Povstanie bolo vojensky porazené, nebolo celkom potlačené a bolo mocnou vzpruhou pre národy trpiace pod fašistickým jarmom, ohlasovalo blížiaci sa koniec vojny a nádej na lepší život. Gross pripomenul aj komunistickú totalitu, v ktorej boli prenasledovaní aj mnohí vojnoví hrdinovia. „Povojnový štát Čechov a Slovákov musel ešte prejsť mnohými peripetiami, než dospel do roku 1989, kedy naše národy dostali ďalšiu šancu zvrátiť dovtedajší nie príliš priaznivý beh dejín,“ uviedol predseda vlády Českej republiky. Vyslovil presvedčenie, že priania a nádeje, ktoré si so SNP spájali jeho účastníci, neboli príliš ďaleko od stavu, v ktorom môžeme žiť v súčasnosti. „Iste, nežijeme v žiadnom idylickom kútiku sveta, čelíme radu závažných problémov a zásadných výzev, ale napriek všetkému sme našli svoj prístav a vytvorili si priaznivé predpoklady na ďalšie prekonávanie dosiahnutých mét,“ povedal Gross a zdôraznil, že nemožno zabúdať, za akých obetí sa rodila naša prítomnosť.
Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský vo svojom pozdrave uviedol, že Slovensko si pri SNP zvolilo správne nie preto, že sa zaradilo medzi víťazov, ale preto, že sa postavilo na stranu slobody a ľudskosti. Upozornil na nebezpečenstvo, že sa na veľké udalosti minulosti začneme pozerať ako na čosi samozrejmé. „Poznáme výsledok, a sme presvedčení, že vieme, ako to muselo dopadnúť. Treba mať ale na pamäti, že veľké zápasy boli vybojované v situáciách, keď víťazstvo nebolo predurčené. To platí aj v prípade SNP,“ povedal Hrušovský.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vníma SNP cez päť posolstiev. Prvým je odpúšťať a pamätať. „Odpúšťať a neviniť potomkov tých, ktorí krvou plnili vápenky a koncentračné tábory,“ uviedol Dzurinda s tým, že v Európe sa na budúcnosť nesmieme pozerať cez minulosť, ale nesmieme ani zabúdať. Druhým posolstvom je byť hrdým, pretože Povstanie potvrdilo, že naše dejiny nie sú dejinami podlých a zbabelých. Tretím posolstvom je nebáť sa postaviť zlu a štvrtým to, že historická pravda sa vracia na svoje miesto. „Štyri desaťročia sa komunistická moc usilovala uchvátiť Povstanie pre seba. Ja som presvedčený, že Povstanie patrí celému Slovensku, jeho občanom,“ zdôraznil slovenský premiér. Posledným posolstvom SNP je podľa Dzurindu výzva byť zodpovedným. „Povstanie nebolo víťazným, ale bolo oslobodzujúcim. Oslobodili sme sa z jarma kolaborácie. A ak sme sa v Povstaní, tak ako pred 15 rokmi stali slobodnými, stali sme sa aj zodpovednými. Za náš osud, zato, čo urobíme alebo neurobíme,“ uzavrel Dzurinda.