Bratislava 29. augusta (TASR) - Skupina protestujúcich proti sociálnej situácia na Slovensku na čele s bývalou žeriavničkou U.S. Steel Košice Zuzanou Cingeľovou dorazila do Bratislavy, kde dnes večer o 20. hodine začnú pred Úradom vlády SR držať protestnú hladovku.
Vláde chcú predložiť memorandum s piatimi požiadavkami pod názvom Kde hladuje ľud - nech hladuje aj vláda. Skupina šiestich ľudí je pripravená hladovať až do splnenia svojich požiadaviek, pričom sú odhodlaní aj zomrieť.
"Keď niekto zomrie, je už robený poradovník. Toľkí sa hlásia a chcú sa pripájať do tejto aktivity hladovky. Miesto jedného hneď nastúpi ďalších desať," povedala pre TASR 51-ročná Cingeľová. Pripája sa k nej aj 19-ročná Andrea. "Nemám z čoho žiť na tomto Slovensku a jednoducho sa chodím hlásiť bez tohto, aby som mala nejaké koruny. A keď už tak, že zomrieť, tak aspoň tak, aby o tom ľudia vedeli, že naozaj sme bez koruny. Nemá význam žiť, aby sme boli ticho, ja nechcem byť ticho," uviedla. Podľa 21-ročného Ota dnes si môže dovoliť byť chorý iba ten, kto má peniaze.
Pred úradom vlády si protestujúci plánujú postaviť stany. V prípade, že im to úrady alebo polícia nedovolia, hladovku chcú držať pod holým nebom.
Protestný peší pochod začala 10-členná skupina 1. augusta v Moldave nad Bodvou. Prešli zhruba 550 kilometrov, pričom počas cesty podľa Cingeľovej zbierali poznatky od obyvateľov žijúcich na území SR. Štyria členovia skupiny kvôli veku alebo zo zdravotných dôvodov hladovku držať nemôžu. Najstaršia účastníčka pochodu bola 75-ročná Alžbeta Šušlová, najmladší jej zdravotne hendikepovaný 14-ročný vnuk Peter. Pochodoval tiež otec Petra, ktorého k tomu tiež dohnala sociálna situácia. Pripravený je podpáliť sa pred Úradom vlády SR, ak ho neuznajú za plného invalida s platnosťou od roku 1986.
Z Moldavy nad Bodvou vyrazila skupina bez haliera. Do hlavného mesta podľa Cingeľovej dorazili len s pomocou ľudí, ktorí ich podporovali a dávali im peniaze na benzín a stravu. V Bratislave dostali na výber prenocovať v štyroch bytoch od ľudí, ktorých predtým nepoznali a nikdy nevideli.
Na Slovensku podľa Cingeľovej hladujú aj vysoko inteligentní ľudia s troma, štyrmi vysokými školami. "Nemajú prácu, už im zobrali byty, hladujú vonku na ulici," povedala. Situácia podľa nej pripomína feudalizmus. "Tu nie ten, kto nechce pracovať nepracuje, tu nepracujú tí, ktorí sa opovážili povedať pravdu nahlas, tu nepracujú, ktorí nie sú ochotní robiť ako otrok, ktorí vyžadujú aj svoje práva," dodala.