Bratislava 9. marca (TASR) - Podľa prezidenta SR Rudolfa Schustera je optimálnym modelom územnosprávne rozdelenie Slovenska na tri plus jeden kraje a rovnaký počet vyšších územných celkov (VÚC), ale uvíta, ak sa koalícia s opozíciou dohodne aj na symetrickom modeli s ôsmimi krajmi a VÚC, ktorý má momentálne najväčšiu podporu.
Pôvodné členenie na tri kraje plus hlavné mesto Bratislavu sa podľa prezidenta osvedčilo. Momentálne je však najlacnejšou verziou kreovanie ôsmich VÚC už k existujúcim ôsmim krajom, čo si vyžiada okolo 500 miliónov Sk. Rozdelenie Slovenska na osem krajov už pritom začala budovať bývalá koalícia a vynaložila naň okolo 5 miliárd korún. Investovať ďalšie tri miliardy Sk do reformy verejnej správy s dvanástimi krajmi a rovnakým počtom VÚC je v momentálnej hospodárskej situácii neprijateľné, tvrdí Schuster. "Pýtam sa: Nie sú to náhodou politické zámery?", komentoval prezident vládou schválenú verziu 12 VÚC a 12 krajov.
Prezident opätovne deklaroval svoj záujem na tom, aby sa reforma verejnej správy realizovala po vzájomnej dohode všetkých koaličných partnerov, ako aj koalície s opozíciou. Každý z partnerov by mal zvážiť únosnosť svojich požiadaviek, povedal prezident na margo pripomienok Strany maďarskej koalície k pripravovanému územnosprávnemu členeniu Slovenska.
Otázka reformy verejnej správy nie je podľa prezidenta vecou jednej koalície. "Je to vec celého štátu," vyhlásil. Ako ďalej poznamenal, neustále diskusie a snahy meniť počet krajov sú podľa neho motivované politickými záujmami jednotlivých skupín. "Či sa na mňa hnevajú, či nie, je to pravda," konštatoval dnes Schuster pred novinármi.
Prezident sa obáva, že s prenosom kompetencií prevezmú obce a mestá okrem iného aj dlhy a ešte väčšmi sa zadlžia. Zákony o Bratislave a Košiciach, ktoré už prevzali pod svoju správu napríklad štátne cesty náročné na údržbu, považuje prezident na nešťastné.