Bratislava 30. novembra (TASR) - Zvýšenie koncesionárskych poplatkov a uhrádzanie platieb za vykonávanie zákonom stanovených úloh zo strany štátu by podľa riaditeľov Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) Milana Materáka a Jaroslava Rezníka vyriešilo problémy s rozpočtom a financovaním oboch verejnoprávnych médií. Obaja predstavitelia v rozhovore pre TASR poukázali najmä na straty, ktoré im v roku 2002 vzniknú neplatením koncesionárskych poplatkov zo strany takzvaných oslobodených platcov.
Podľa Rezníka štát by mal poskytnúť primeranú náhradu za stratené peniaze a za výkony, ktoré si v rozhlase objedná vo verejnom záujme. "Ak to však má byť naozaj systémové riešenie, treba zvýšiť koncesionárske poplatky, pretože ich hladina sa napriek inflácii nezmenila od roku 1997," dodal. Zároveň sa kriticky vyjadril k nedokonalej legislatíve pri sankcionovaní neplatičov poplatkov a k vysokým cenám za prenájom telekomunikačných sietí.
Napriek návrhu Výboru NR SR pre kultúru a médiá zvýšiť budúcoročný rozpočet SRo z 210 na vyše 371 miliónov korún Rezník tvrdí, že ani schválenie tejto sumy by rozhlasu nestačilo na pokrytie všetkých nákladov, ktoré dosiahnu okolo 535 miliónov. Zároveň nepredpokladá, že by poslanci mohli schváliť zvýšenie koncesionárskych platieb od nového roku. Podotkol, že zástupcovia SRo predložili poslancom v tomto roku dve koncepcie ich úpravy, no oba návrhy neboli akceptované kvôli nedostatočnej politickej vôli na ich schválenie.
Materák odhadol stratu STV v roku 2002 za oslobodených koncesionárov na 473 miliónov korún. Osobne si však myslí, že je istá šanca, aby poslanci schválili novelu o poplatkoch do budúcich volieb. Šéf STV vyjadril spokojnosť s návrhom mediálneho výboru zvýšiť dotáciu televízii na rok 2002 z takmer 217 na 450 miliónov. "Nezabezpečí nám to splatenie starých dlhov, ale mohlo by nám to stačiť na bezproblémovú činnosť v nasledujúcom roku, to znamená, že by sme mohli mať vyrovnaný rozpočet," dodal.
Podpredseda mediálneho výboru Ján Budaj si myslí, že STV a SRo by mali dostávať peniaze aj za služby v prospech štátu, ktoré nevyplývajú zo zákona. "Takou je napríklad povinnosť platiť a udržiavať strednovlnové vysielače, čo stojí rozhlas 64 miliónov ročne len kvôli tomu, že o tom rozhodla Rada obrany štátu," povedal Budaj. Podľa neho tieto vlny nik nevyužíva, sú drahé a nemoderné, a preto by ich rada mala aj platiť. Službou televízie je zas napríklad to, že vysiela i pre oslobodených koncesionárov.
Budaj súhlasí, že sa musia zvýšiť poplatky najmä pre právnické osoby a zreálniť financovanie verejnoprávnych úloh oboch médií zo strany štátu. Ak by sa výboru podarilo v parlamente presadiť túto koncepciu kombinovanú s príjmami z reklamy a presunutím STV a SRo do skupiny platcov menšej dane z pridanej hodnoty, potom by podľa Budaja Slovensko konečne dosiahlo "ekonomicky spravodlivé, konkrétne a transparentné financovanie verejnoprávnych médií", vytvárajúce podmienky pre ich ekonomickú nezávislosť.