Banská Bystrica 31. augusta (TASR) - Slovenské národné povstanie patrí nespochybniteľne k základným medzníkom veľmi významnej súčasti európskeho hnutia odporu voči fašizmu a nacizmu počas druhej svetovej vojny. Zhodlo sa na tom takmer štyridsať historikov zo Slovenska, ďalších šiestich európskych krajín a USA na dvojdňovej medzinárodnej konferencii k 60. výročiu SNP, ktorá sa dnes skončila v Banskej Bystrici.
Prvý deň venovali vojensko-politickým aspektom odboja na Slovensku a jeho vyústeniu do Povstania. Dnešok organizátori podujatia vyhradili otázkam medzinárodného významu tejto dejinnej udalosti a téme SNP - ľudia a osudy.
Historik z Vojenského historického ústavu v Bratislave Jozef Bystrický ocenil, že Michal Schwarc z banskobystrického Múzea SNP a niektorí ďalší mladí historici priniesli nové pohľady napríklad na úlohu karpatských Nemcov a ich osudy v súvislosti s Povstaním a na ďalšie oblasti. Dodal, že rozdielne názory aj medzi historikmi sú na otázku zahraničnej pomoci SNP, najmä prístupu spojencov - Veľkej Británie, USA a Sovietskeho zväzu. Bystrický pre TASR uviedol, že tak, ako žiadna veľká historická udalosť, ani SNP nie je uzavretou kapitolou z pohľadu hodnotenia historikov a nových poznatkov.
Rozsah európskej antifašistickej rezistencie v rokoch druhej svetovej vojny, ktorej účastníci venovali veľkú časť podujatia, potvrdil, že Povstanie malo veľký ohlas. Svojim rozsahom, národným, vojenským a medzinárodným významom sa podľa hodnotenia spojencov i terajších historikov radí medzi najväčšie vojensko-politické činy slovenského národa v jeho novodobej histórii. Začlenilo sa do hnutia odporu v Európe, ktorého organickou súčasťou boli na sklonku druhej svetovej vojny ozbrojené vystúpenia proti fašizmu a nacizmu.
Na konferencii sa okrem historikov zúčastnili aj pracovníci viacerých vedeckých a kultúrnych inštitúcií, múzeí, učitelia dejepisu zo základných a vysokých škôl a vysokoškolskí pedagógovia. Podujatie zorganizovali Ministerstvo kultúry SR, Múzeum SNP v Banskej Bystrici, bratislavský Vojenský historický ústav a Historický Ústav SAV a Ústav politických vied SAV v Bratislave.