národnej kynologickej konferencie Ministerstva vnútra SR, ktorá sa dnes skončila na Donovaloch. Na konferencii sa zúčastnili policajní experti z Litvy, Poľska, Maďarska a Slovenska.
Špecifikáciu použitia a nasadenia služobného psa pri výkone služby v novele zákona o Policajnom zbore ocenil riaditeľ odboru kynológie Prezídia PZ Vladimír Ďurišin. Malo by sa tým podľa neho uľahčiť využitie metódy v trestnoprávnom konaní.
Peter Nevolný z tlačového oddelenia MV SR v tejto súvislosti pre TASR uviedol, že na metóde pachových konzerv na Slovensku v súčasnosti pracuje 7 expertov, ktorí na identifikáciu a posúdenie zhodnosti pachov využívajú 12 služobných psov. Ďalšie zvieratá sú vo výcviku. Na Slovensku polícia využíva metódu od roku 1974. Poľská polícia využíva vyše 120 služobných psov a 17 expertov - osmológov. Maďarskí špecialisti majú k dispozícii 53 psov a litovskí 6 štvornohých pomocníkov.
Metóda spočíva v špeciálnom snímaní a následnom sterilnom uložení pachových stôp z miesta činu. Stopy potom môžu orgány činné v trestnom konaní použiť ako dôkaz prítomnosti obvineného na inkriminovanom mieste. Pachovú konzervu v rámci kriminalistickej expertízy porovnávajú špeciálne vycvičené psy s inými konzervami a so snímkou pachu obvineného. V prípade zhodnosti pachov označí zodpovedajúcu pachovú konzervu služobný pes zaľahnutím vedľa nej. Skúška sa vykonáva opakovane, pričom poloha hľadanej konzervy sa mení.