Vyplýva to zo spomínaného zákona, ktorého novela začala platiť od 1. júla. Dodržiavanie právnej normy kontroluje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), pričom sa zameriava na dodržiavanie povinností právnických a fyzických osôb, ktoré nakladajú s látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu - ide o tzv. regulované látky - a výrobkami obsahujúcimi tieto látky. Ide predovšetkým o dovozcov regulovaných látok a o subjekty, ktoré dovážajú chladiarenské, mraziarenské a klimatizačné zariadenia alebo tepelné čerpadlá s obsahom tejto látky, respektíve vykonávajú ich montáž a opravy.
Účinnosťou novely nastala významná zmena pre dovozcov regulovaných látok. Po vstupe SR do EÚ už nie je potrebné žiadať o udelenie licencie na dovoz a vývoz regulovaných látok Ministerstvo hospodárstva SR, ako to bolo donedávna. Namiesto toho sa od podnikateľov - v prípade, že dovážajú, respektíve vyvážajú tieto látky mimo hraníc EÚ - vyžaduje licencia Európskej komisie. Novela zákona ďalej zakazuje umiestňovať regulované látky na trh v nevratných obaloch - okrem látok, ktoré sú určené na nevyhnutné použitie - a zrušila tiež poplatkovú povinnosť za nakladanie s látkami a výrobkami.
SIŽP kontroluje dodržiavanie všetkých povinností, ktoré pre podnikateľov pri nakladaní s regulovanými látkami vyplývajú zo zákona o ochrane ozónovej vrstvy Zeme. Tí podnikatelia, ktorí prevádzkujú chladiarenské, mraziarenské a klimatizačné zariadenia alebo tepelné čerpadlá s obsahom regulovanej látky nad 1 kg, musia vykonávať pravidelné kontroly ich technického stavu. Pri zariadeniach s obsahom chlórfluórovaných plnohalogenovaných uhľovodíkov je to každých 6 mesiacov a pri zariadeniach s obsahom neplnohalogenovaných uhľovodíkov každých 12 mesiacov.
V prvom polroku tohto roka vykonali inšpektori SIŽP na Slovensku osem kontrol zameraných na dodržiavanie ustanovení zákona o ochrane ozónovej vrstvy Zeme, pri ktorých zistili desať porušení zákona. Za zistené nedostatky uložili osem opatrení na nápravu a počas druhého polroka, v rámci správneho konania, uložia za tieto nedostatky aj sankčné pokuty. Podľa Michala Štefáneka zo SIŽP však k závažnejším porušeniam zákona o ochrane ozónovej vrstvy Zeme nedošlo. Kontroly inšpektorov však poukazujú na nedostatočné právne vedomie niektorých podnikateľov v tejto oblasti. Prejavuje sa to najmä uvádzaním látok a výrobkov na trh i napriek zákazu, bez povolenia Ministerstva životného prostredia SR, neoznamovaním vyžadovaných údajov na toto ministerstvo, ba dokonca i snahami o neumožnenie kontroly.