Bratislava 3. septembra (TASR) - Okresný súd Bratislava I prepustil vo štvrtok z väzby na slobodu troch údajných členov "Takáčovej" skupiny. V súčasnosti vo väzbe je len Gabriel Š., ktorý si zatiaľ nepodal žiadosť o prepustenie.
Rozhodnutie okresného súdu je právoplatné a obvinení zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny a legalizácie príjmov z trestnej činnosti budú tráviť vyšetrovanie na slobode. V súčasnosti môže minister spravodlivosti alebo generálny prokurátor podať sťažnosť pre porušenie zákona na Najvyšší súd SR.
Pri májovej razii polícia zadržala Ľubomíra K. (1966), Karola L. (1967), Martina B. (1972), Gabriela Š. (1970) a Roberta K. (1968), ktorí skončili vo väzbe. Neskôr sa na polícii prihlásili i Ľubomír K. (1966) a Patrik V. (1972), ktorých súdy nevzali do väzby, pretože neexistujú dôvody na tzv. preventívnu väzbu. V predloženom spisovom materiáli neboli dôkazy o snahe pokračovať v trestnej činnosti. Z verejného zasadnutia vyplynulo, že v spise sa nenachádza výpoveď žiadneho zástupcu spoločnosti, ktorým už neexistujúca súkromná bezpečnostná služba (SBS) Vesuv K.T. Security poskytovala svoje služby, o hrubom nátlaku alebo vydieraní. Naopak, firmy boli s ich prácou a ochranou spokojné. Sťažovali sa iba na konkurenčné SBS, z ktorých niektoré patria bývalým policajtom.
Podľa obhajcu Ľubomíra K. advokáta Tibora Piršela obvinenie je postavené na údajnom porušení zákona o SBS, pričom porušenie tohto zákona nie je trestným činom v zmysle Trestného zákona. Poukázal na skutočnosť, že predstavitelia spoločnosti Vesuv K.T. Security sami dobrovoľne vrátili MV SR svoju licenciu.
Medzi obvinenými pôsobil aj radový policajt Robert K. Podľa slov prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka skupine poskytoval informácie o pohybe hliadok a iné informácie o činnosti polície. Vyšetrovateľ ho obvinil aj z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Podľa polície obvinení pôsobili v druhom bratislavskom obvode, kde prostredníctvom svojich súkromných bezpečnostných služieb (SBS) Vesuv K.T. Security a neskôr A.G.P.-Security poskytovali podnikateľom zmluvnú ochranu. Polícia doteraz zadokumentovala približne sto poškodených firiem, ktoré museli údajne pod nátlakom uzatvoriť zmluvu. Zo siedmich obvinených majú traja vysokoškolské vzdelanie - dvaja sú inžinieri a jeden doktor práv.