Nevšedný návrat do histórie z 9. septembra 1563 sa udial na pôvodnom mieste - v Konkatedrále sv. Martina, kde 300 majiteľov 1500-korunových vstupeniek bolo bezprostredným svedkom hodinového slávnostného aktu. Na žiadosť kráľa, v podaní herca Mateja Landla, ho vykonal metropolita (František Kovár) za asistencie zboru biskupov pomazaním, nasadením koruny na hlavu a odovzdaním žezla kráľovnej (Anna Šišková).
Autentický obrad sprevádzala dobová hudba a bohaté sólové i zborové spevy. Po ňom sa vydal kráľovský sprievod po korunovačnej ceste uličkami Starého Mesta, ktoré boli doslova upchaté množstvom zvedavcov. Na čele išli bubeníci, zbrojnoši, rytieri a ďalší členovia kráľovského dvora v historických kostýmoch. Kráľovský pár na koňoch mávaním zdravil prizerajúce davy.
Ešte masovejšie dianie bolo na Hviezdoslavovom námestí, kde sa uskutočnil ojedinelý rytiersky turnaj. Priestor medzi Slovenským národným divadlom a sochou Hviezdoslava sa premenil na historické bojisko a rytieri jazdiaci proti sebe na koňoch sa zrážali kopijami.
"Máme tu asi stovku našich členov," uviedol pre TASR Peter Koza z Tovarišstva starých bojových umení a remesiel, ktoré zabezpečovalo historický sprievod i rytiersky turnaj.
K dobovej atmosfére a ľudovej zábave prispeli na viacerých miestach v centre mesta žongléri, tanečníci, šermiari, hudobníci či divadelníci. Na Rudnayovom námestí malo javisko Teatro energetíko pozitívo. Okolo Morového stĺpa boli stánky s keramikou, výrobkami z drôtu, dreva, textilu a iných materiálov. Podobné remeselné dedinky boli na viacerých miestach a niektorí majstri aj tvorili svoje výrobky. K nevšednejšiemu dobovému sortimentu patrili jedinečne vyvažované biče. Korunovačné oslavy sa zapíjali kráľovským nápojom, ktorý tiekol z fontány na Venturskej ulici. "Dali sme tam 500 litrov kvalitného pezinského vína," pre TASR potvrdil Miroslav Vetrík z občianskeho združenia Korunovačná Bratislava, ktoré spolu so samosprávou Starého Mesta podujatie pripravilo.