Bratislava 5. septembra (TASR) - Smer sa nebráni referendu o ústavnej zmluve EÚ, ale nesúhlasí s názorom KDH, podľa ktorého prijatie zmluvy znamená rozhodujúci krok smerom k vstupu do nového štátneho zväzku. Uviedol to poslanec Smeru Boris Zala v diskusnej relácii TA3 V politike.
Podľa Zalu Smer sa nebude správať ako vládne strany a nebude vyzývať ľudí proti účasti na referende. "My určite, ak toto referendum bude, sa ho veľmi aktívne v tejto polohe zúčastníme," dodal. Ide však podľa neho o dve veci. "My hovoríme o tom, že touto ústavou nevzniká štát so všetkými atribútmi, ktoré normálny štát má a z tohto pohľadu nie je potrebné použiť klauzulu ústavy o referende, stačilo by, pokiaľ by bola schválená v parlamente," povedal Zala.
Podpredseda KDH a minister vnútra Vladimír Palko zdôraznil, že referendum o tejto otázke si vyžaduje ústava, podľa ktorej práve referendom sa rozhoduje o vstupe alebo vystúpení zo štátneho zväzku. Podľa Palka EÚ by po prijatí ústavnej zmluvy mala svoju ústavu, hymnu, vlajku, parlament, vládu, ktorou je Európska komisia, druhú komoru parlamentu, ktorou je Rada ministrov, spoločnú zahraničnú aj bezpečnostnú politiku.
Podľa Zalu KDH očakáva, že referendum nebude platné a nedostatočnou účasťou by bola ústavná zmluva zažehnaná. Palko odmietol tieto dohady. Domnieva sa, že pre prípad tohto referenda by mohlo dôjsť k zníženiu potrebného 50-percentného kvóra, ktoré je potrebné, aby bolo referendum platné.
Palko dodal, že KDH je pripravené obrátiť sa na Ústavný súd SR, aby rozhodol, či prijatie ústavnej zmluvy znamená kroky vedúce k novému štátnemu zväzku a je potrebné referendum.