BRATISLAVA 7. septembra (SITA) – Zachovanie územnej celistvosti SR, bezpečnosť občanov a trvalý ekonomický, environmentálny a kultúrny rozvoj – to sú základné zahraničnopolitické záujmy Slovenska, ako ich definuje návrh stratégie zahraničnej politiky do roku 2015. Vláda podľa nej nepredpokladá priame ohrozenie zo strany nejakého štátu, hlavnou bezpečnostnou hrozbou zostáva terorizmus.
„Nevyriešené konflikty za hranicami Európskej únie naďalej sprevádza organizovaný zločin, ilegálna migrácia, terorizmus a nie je vylúčené šírenie zbraní hromadného ničenia. Tieto fenomény predstavujú dlhodobé hrozby pre stabilitu aj prosperitu Slovenska,“ uvádza stratégia, ktorú dnes zahraničnému výboru parlamentu predložil šéf diplomacie Eduard Kukan. Korene týchto hrozieb vidí v chudobe, nedostatku demokracie, v etnickej a náboženskej netolerancii. Silové riešenie je podľa nej nedostatočné. Za dôležitejšiu považuje prevenciu – vplývať na príčiny angažovanou zahraničnou politikou a rozvojovou pomocou.
Slovenská diplomacia je podľa navrhovanej stratégie pripravená vystupovať proti oslabovaniu Severoatlantickej aliancie a podporovať jej rozšírenie o ďalších členov. Kým Spojené štáty označuje za strategického partnera, "s ktorým vzťahy sú jedným zo základov bezpečnosti v globálnom svete,“ NATO uznáva za hlavný nástroj na udržanie svetového mieru ako aj za garanta našej národnej bezpečnosti a územnej celistvosti. „V rámci aktuálneho vývoja v EÚ bude Slovensko podporovať budovanie kapacít európskej obrannej a bezpečnostnej politiky tak, aby boli budované komplementárne ku kapacitám NATO.“
Strednodobú stratégiu zahraničnej politiky SR do roku 2015 má do konca septembra schváliť vláda, potom parlament. MZV chce o nej ešte diskutovať so všetkými parlamentnými stranami, aby bola dohodou politických elít. Vo výbore ju ako kvalitnú ocenili zástupcovia všetkých strán. Zhodli sa, že NR SR by ju mala vziať na vedomie bez uznesenia. Záväznosť stratégie pre ďalšie vlády by pre všeobecnosť formulácii nebola vhodná. Stratégia chce byť podľa MZV len rámcom, ktorý každá vláda spresní v programovom vyhlásení.