Žiar nad Hronom 7. septembra (TASR) - Dvaja svedkovia z obce Ostrý Grúň, ktorí majú vypovedať v procese s bývalým veliteľom špeciálnych protipartizánskych jednotiek Edelweiss a Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy Ladislavom Nižňanským, majú problémy s dopravou do miesta súdu v Mníchove.
Anna Nováková a František Debnár, ktorí 21. januára 1945 prežili vraždenie Nižňanského komanda v Ostrom Grúni, by mali na pojednávaní s ním vypovedať 6. októbra. Obaja si dnes na Okresnom súde v Žiari nad Hronom prevzali pozvanie svedčiť v procese s Nižňanským. Tento postup oboch prekvapil, keďže asi pred mesiacom dostali tie isté dokumenty v nemčine i v slovenčine priamo od Zemského súdu v Mníchove. Medzitým ich vyzvala aj Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici, aby do 25. augusta oznámili, či pôjdu vypovedať.
František Debnár pre TASR povedal, že do Mníchova nepôjde zo zdravotných dôvodov. V októbri 2001 ho vypočuli pracovníci nemeckej justície, ktorým povedal všetko, čo od neho žiadali. Myslí si, že jeho výpoveď je stále platná a nič iné by nepovedal ani teraz.
Dva dni po výpovedi pred nemeckými pracovníkmi Debnár prekonal mozgovú príhodu a museli ho hospitalizovať. V minulom roku ho operovali na hrubé črevo a viac ako tri roky má problémy s prostatou. Podľa jeho slov by bolo ideálne, keby ich oboch prepravili do Mníchova osobitným autobusom pod dohľadom lekára.
Anna Nováková povedala, že by svedčiť išla. Na ceste do Nemecka ju ale nemá kto sprevádzať, takže svedčiť nepôjde. Starosta obce Ostrý Grúň Ján Repiský vyhlásil, že ak nebude zabezpečený spoločný prevoz svedkov do Mníchova, obec je pripravená postarať sa o prevoz s lekárom a tlmočníkom. V takomto prípade by si náklady obec po skončení rozsudku uplatnila v plnom rozsahu.
V Ostrom Grúni a Kľaku nazývajú 21. január 1945 "krvavou nedeľou". Fašisti vtedy nahnali do domu Izidora Debnára 64 mužov, žien a detí, z ktorých najmladšie malo 14 mesiacov a začali po nich strieľať. Šťastnou náhodou sa zachránil František Debnár, ktorý mal vtedy trinásť rokov. Okrem neho masaker prežilo ďalších osem ľudí. Z nich ešte žije okrem Debnára a Novákovej aj Anna Boháčová. Tá už skôr zo zdravotných dôvodov odmietla ísť do Mníchova svedčiť.
V Kľaku, kde zavraždili 84 ľudí, z toho 38 detí, tragédiu prežil iba vtedy 47-ročný Jozef Adamov. Fašisti potom obe obce vypálili.