Bratislava 8. septembra (TASR) Slovenské rodinné právo by nemalo sprísniť podmienky rozvodu. Pri rozvode nebude chránený manžel či manželka, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku. Rozhodol o tom dnes parlament, keď posunul vládny návrh zákona o rodine do druhého čítania.
Návrh nového zákona sa ale nesnaží zjednodušiť rozvod v prípadoch, keď s ním súhlasia obaja manželia bez výhrad. Právna norma, ktorá nahrádza pôvodný zákon z roku 1963, nespomína ani inštitút predmanželskej zmluvy, čo jej niektorí poslanci vyčítali. Podľa zákona sú manželia povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie. Ľahkomyseľný postoj k manželstvu je v rozpore so záujmom spoločnosti, a preto možno k zrušeniu manželstva rozvodom pristúpiť len v odôvodnených prípadoch, uvádza paragraf venovaný rozvodom.
Zákon vymedzuje súhrn rodičovských práv a povinností. Upravuje oblasť výživného a zavádza zásadu, že dieťa by sa malo podieľať na životnej úrovni rodičov. Súčasne stanovuje výšku minimálneho výživného. Ďalej rozširuje možnosti osvojenia s tým, že prioritou by mala byť adopcia, a nie ústavná výchova. Zároveň urýchľuje a zjednodušuje adopčný proces.
Právna norma súčasne zakotvuje možnosť utajených pôrodov. Umožňuje utajiť osobné údaje matky, ktoré sa budú centrálne evidovať rezort zdravotníctva.
Matkou dieťaťa je podľa zákona zásadne iba žena, ktorá ho porodila a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné. Znamená to, že na Slovensku nebude možný tzv. prenájom maternice, teda situácia, keď žena donosí dieťa z oplodneného vajíčka inej ženy a odovzdá jej ho, ako je to bežné v USA, Veľkej Británii, či Izraeli.