Nech koalícia ukáže svoju silu," povedal dnes novinárom podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni.
Najsilnejšia parlamentná opozičná strana sa podľa jeho slov pravdepodobne nezúčastní na hlasovaní pri Malchárkovej voľbe. Urbáni zatiaľ nekonkretizoval, či ĽS-HZDS podporí prípadného kandidáta Smeru. Stanovisko zaujmú poslanci strany až po ohlásení kandidatúry druhého nominanta na podpredsednícku funkciu.
Balík zdravotníckych zákonov z dielne ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca ĽS-HZDS odmieta. Podľa Urbániho zákony nezaručujú zlepšenie kvality zdravotníctva. "Je to nie dobré v prvom rade pre pacientov, je to nie dobré ani pre poskytovateľov," konštatoval. ĽS- HZDS nesúhlasí so zmenou zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti. Dve z nich by mali ostať štátne. Za zbytočné považuje Urbáni vznik úradu pre dohľad, ktorý si vyžiada zbytočné finančné náklady, rozšíri byrokraciu a neprispeje k oddeleniu fungovania zdravotníctva od štátu, lebo ich riaditeľov bude menovať vláda. ĽS-HZDS zákonom vyčíta, že pacient si v podstate reálne nebude môcť vybrať svojho lekára. Vzhľadom na demografický vývoj bude mať zložitejší prístup k zdravotnej starostlivosti staršia generácia, hoci v najbližších desaťročiach bude počet starších ľudí narastať. Urbáni tiež upozornil na liekovú politiku, ktorá počíta s tým, že zvýšené náklady na lieky bude znášať občan.
Pozmeňovacie návrhy zlepšujúce zdravotnícku reformu ĽS-HZDS podporí, nebude však hlasovať za návrh ako celok. Ak Zajacovu reformu poslanci v parlamente neschvália, ĽS-HZDS začne rokovať s opozičnými aj koaličnými stranami o vlastnom návrhu reformy zdravotníctva. Tú do parlamentu predloží, ak pre ňu získa dostatok hlasov.
Najsilnejší parlamentný opozičný subjekt nesúhlasí s privatizáciou elektrární, ako ju navrhuje ministerstvo hospodárstva. Je proti odstaveniu jadrovej elektrárne v Jaslovských Buhuniciach a za dostavbu dvoch blokov Mochoviec.