BRATISLAVA 8. septembra (SITA) - Počet samovrážd na Slovensku z roka na rok pribúda, v minulom roku si na život dobrovoľne siahlo podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) až 753 ľudí. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedol prezident Ligy za duševné zdravie Peter Breier, tento trend je typický pre všetky postkomunistické krajiny. Upozornil, že štatistické čísla nie sú presné a predpokladá sa, že počet samovrážd bol ešte vyšší. Každoročne sa totiž zvyšuje aj počet úmrtí, pri ktorých sa príčina nezistila a je veľmi pravdepodobné, že v mnohých prípadoch ňou bola samovražda.
Dobrovoľne z tohto sveta odchádza šesťkrát viac mužov ako žien. Zatiaľ čo muži boli k samovražde najnáchylnejší predovšetkým v produktívnom veku - až 532 samovrážd, ženy si najčastejšie siahli na život až v poproduktívnom veku - 107. Podľa Breiera sa to dá vysvetliť aj tým, že muži sú v slovenskej spoločnosti považovaní za živiteľov rodiny, nesú zodpovednosť za finančný príjem a zažívajú väčší stres. Ženy v produktívnom veku sa naopak vedia lepšie adaptovať na zmenu spoločenských a sociálnych problémov. Po päťdesiatke, keď z domu odídu deti, je však pre ne často problém vyrovnať sa s novou situáciou a svojím postavením v rodine. Dôvodom, prečo ženy menej siahajú po samovražde ako muži, môže byť podľa Breiera aj to, že "častejšie vyhľadajú pomoc odborníkov - psychológov, psychiatrov. Nehanbia sa za to ísť, vtedy keď majú depresívne pocity, ku psychiatrovi." Dodáva, že u mužov naša spoločnosť nepripúšťa pocit slabosti, preto častejšie riešia svoje problémy alkoholom alebo agresivitou voči okoliu či sebe.
Najčastejší spôsob, ako sa ľudia rozhodnú odísť z tohto sveta, je obesenie. V roku 2003 po ňom siahlo 70 percent samovrahov. Vyše dvanásť percent z nich ukončilo svoj život skokom z výšky a viac ako desať percent sa zastrelilo. Lieky ako prostriedok volilo len päť percent samovrahov.
Samovražda je na Slovensku podľa Breiera problémom aj v prípade mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov. V uplynulom roku ich takýmto spôsobom zomrelo 56. Breier upozorňuje, že je to po dopravných nehodách druhá najčastejšia príčina úmrtia mladých ľudí.
O samovraždu sa dvakrát pokúsil aj 24-ročný Viktor. Ako povedal novinárom, prvýkrát chcel svoj život ukončiť na vojenčine, kde mal veľké problémy. Druhýkrát sa o to pokúsil len prednedávnom. "Nevidel som žiadne východisko zo svojej životnej situácie, bol som dlho nezamestnaný, s priateľkou som sa rozišiel," uviedol. Pocity a myšlienky, ktoré má človek rozhodnutý zabiť sa, by Viktor nikomu neprial. "Najhoršie sú tie myšlienky potom, nie ani tak myšlienka na samovraždu." Je však rád, že sa mu jeho zámer nepodarilo uskutočniť, a každý deň vníma ako dar.