BRATISLAVA 8. septembra (SITA) - Sprísnenie skutkovej podstaty trestného činu zanedbania povinnej výživy, zvýšenie hranice trestu odňatia slobody pri spáchaní tohto trestného činu, ako aj zmena podmienok vymáhania výživného od rodiča povinného platiť výživné je predmetom novelizácie Trestného zákona. Poslanci návrh dnes posunuli do druhého čítania. V súčasnosti rodič povinný platiť výživné naplní skutkovú podstatu trestného činu v prípade, ak si túto povinnosť neplní najmenej tri mesiace. Podľa predkladateľa návrhu poslanca Róberta Madeja však tieto tri mesiace musia nasledovať po sebe, a preto rodičovi na vyhnutie sa trestnému činu stačí, ak zaplatí aspoň časť výživného každý tretí mesiac. Navrhol preto, aby trestným činom bolo nezaplatenie výživného za akékoľvek tri mesiace v riadnej výške.
Zvýšiť by sa mali aj trestné sadzby za spáchanie takýchto trestných činov. Za neplnenie vyživovacej povinnosti z nedbanlivosti by sa trest zvýšil z terajších maximálne 12 mesiacov na maximálne dva roky. Ďalšou navrhovanou zmenou je novelizácia Exekučného a Občianskeho súdneho poriadku tak, aby mohlo neplatičovi pri vymáhaní pohľadávky na výživnom zostať len 800 Sk. V súčasnosti totiž nemožno osobe pri uplatňovaní zrážok z príjmu siahnuť na sumu 1 600 Sk.
Parlament nesúhlasil s ďalším rokovaním o novele zákona o plate poslanca Európskeho parlamentu. Predkladateľ - poslanec Dušan Jarjabek (ĽS-HZDS) svojím návrhom chcel dosiahnuť, aby poslanec Európskeho parlamentu zvolený na území Slovenskej republiky mal mať právo vstupovať do neverejných priestorov parlamentu a zúčastňovať sa aj bez predchádzajúceho pozvania na jeho rokovaní. Europoslanec by mal podľa Jarjabka mať tiež právo využívať služby kancelárie Národnej rady SR a Parlamentného inštitútu v rovnakom rozsahu ako národní poslanci.
pr;sy;zd