BRATISLAVA 9. septembra (SITA) - Príliš rozdrobené pozemkové vlastníctvo by sa malo dať v blízkej budúcnosti efektívnejšie usporiadať. Napomôcť by tomu mala aj novela zákona o pozemkových úpravách, ktorú dnes prerokovali poslanci v druhom čítaní. Podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona je zámerom tohto zákona aj skrátenie procesu pozemkových úprav, pretože v súčasnosti celý proces trvá osem až desať rokov. Novelou by sa tento proces mal skrátiť na tri až päť rokov.
Vládna novela zákona o hnojivách, ktorú tiež poslanci prerokovali, odstraňuje prekážky pre voľný pohyb hnojív označených ako Hnojivá ES medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ). Pre hnojivá dovážané z inej krajiny, ako je krajina Európskeho spoločenstva alebo EÚ, novela zavádza certifikačný systém namiesto doteraz platnej povinnej registrácie pred uvedením do obehu. Poslanci prerokovali aj novelu zákona o Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, ktorou sa navrhuje zánik povinného členstva v komore. Napriek úvahám o zrušení nenávratných druhov podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) v aktualizovanej koncepcii rozvoja bytovej výstavby sa táto pre zdravotne ťažko postihnutých občanov ponecháva. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ŠFRB, ktorú parlament prerokoval v druhom čítaní. Novelou zákona o ŠFRB sa taktiež rozširuje okruh žiadateľov o získanie podpory na výstavbu nájomných bytov. Zároveň upravuje limit podlahovej plochy podporovaných bytov z 90 metrov štvorcových na 80 metrov štvorcových v prípade bytu a z 240 metrov štvorcových na 200 metrov štvorcových v prípade domu a výkon kontroly čerpania finančných prostriedkov u fyzických osôb.
Cieľom novely zákona o vojenskej službe je spresniť ustanovenia upravujúce prieskumné konanie pri posudzovaní zdravotnej spôsobilosti vojaka. Návrh zákona tiež upravuje niektoré aspekty ustanovovania vojaka do funkcie a upresňuje niektoré ustanovenia týkajúce sa vojenských hodností. Poslanci prerokovali v druhom čítaní aj novelu zákona o civilnom letectve. Na záver poslanci prerokovali aj tri medzinárodné dohody.
Predsedajúci schôdze Viliam Veteška prerušil krátko po 19:00 rokovanie 21. schôdze. V pléne sa poslanci zídu opäť v piatok o 9:00.