Bratislava 12. septembra (TASR) - Banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž, ktorý je svedkom v kauze triptychu Klaňanie sa troch kráľov, zaslal súdu namiesto dôkazov overenie kancelára cirkevnej kúrie.
Senát Okresného súdu Bratislava 3 zdvorilostným listom dvakrát požiadal biskupa o dôležité listinné dôkazy ku kauze, kde bývalý riaditeľ SIS Ivan L. a jeho exnámestník Jaroslav S. čelia obžalobe zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Prvýkrát cirkevný hodnostár na požiadavku odpísal, že mu nie je zrejmé, z akých dôvodov súd skúma činnosť vnútorných orgánov rímskokatolíckej cirkvi a rozsiahlo upozornil súd na zákonom garantovanú autonómiu a nezávislosť rímskokatolíckej cirkvi.
Pri druhom pokuse zaslal biskup súdu "skutkové vyjadrenie" podpísané Vladimírom Farkašom, ktorý zastáva v zmysle kanonického práva post kancelára, notára a riaditeľa kúrie. Farkaš overil, že všetci členovia Presbyterskej rady boli informovaní o zámere predať historicky cenné umelecké dielo. Rada, poradný orgán biskupa, mala v auguste 1995 podľa overenia s predajom súhlasiť. Zápisnice však biskup nezaslal. "Na požiadanie súdu som ochotný záznamy z rokovania rád predložiť súdu," navrhol Baláž 26. mája počas verejnej svedeckej výpovede. Pred súdom sa teda sám ponúkol, že súdu predloží doklady a zápisnice, o ktoré opieral svoje nové tvrdenia.
V súčasnosti v kauze vypovedalo viacero svedkov z cirkevného prostredia. Viacerí z nich odporujú Balážovej poslednej výpovedi, ktorý zmenil svoju pôvodnú výpoveď spred deviatich rokov. Biskup Baláž pôvodne tvrdil, že o predaji triptychu a vyhotovení vernej kópie diela s nikým nehovoril. Dnes už tvrdí, že o predaji rozhodol on, pričom sa opieral aj stanoviská svojich poradcov. Cenu mu pomohli určiť jeho známi pamiatkari. Získané peniaze chcel použiť na dostavbu kňazského seminára. Verná kópia mala byť akousi spomienkou "na ťažké časy". Svedok Hrtús zase vypovedal, že on rozhodol o vyhotovení kópie umeleckého diela a určil cenu 200 tisíc korún, za ktorú mal byť odpredaný. Protirečia si i ďalšie výpovede svedkov zainteresovaných do predaja a vyhotovenia diela.
Verdikt v kauze triptych môže padnúť až po tom, čo Najvyšší súd SR rozhodne o prípade bývalého námestníka SIS Jaroslava S. obžalovaného zo sprenevery takmer 11 miliónov korún.
Podľa záverov vyšetrovania začal prípad začiatkom roku 1995. Pracovníci SIS sa vtedy dozvedeli, že banskobystrický Biskupský úrad dal reštaurátorovi vyhotoviť kópiu triptychu a originál ponúkol na predaj. O kúpu diela vtedy prejavil záujem príslušník SIS, ktorý vystupoval ako švajčiarsky občan pod krycím menom Thomas Grabner. S reštaurátorom sa na kúpe aj dohodol a z prostriedkov SIS na ňu prevzal 200 tisíc dolárov. Použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu pritom mal podľa záverov vyšetrovania odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L.
Predstieraná kúpa sa uskutočnila 14. júla 1995. Polícia po nej predviedla reštaurátora, sprostredkovateľa a príslušníka SIS alias Thomasa Grabnera. Proti reštaurátorovi vyšetrovateľ začal trestné stíhanie, zadržal ho a vzal do väzby. V priestoroch Biskupského úradu polícia vykonala domovú prehliadku. Trestné stíhanie reštaurátora vyšetrovateľ neskôr zastavil, pretože sa mu nepodarilo preukázať naplnenie trestného činu zneužívania vlastníctva. Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že SIS údajne vykonala a monitorovala celú transakciu v rozpore s jej zákonnými oprávneniami.
Obaja obvinení podľa vyšetrovateľa schválili žiadosť o výber finančných prostriedkov na materiálno-technické zabezpečenie akcie napriek tomu, že bola v rozpore a nad rámec plnenia úloh tajnej služby. Obvinený Jaroslav S. je podozrivý, že so súhlasom Ivana L. použité peniaze vyúčtoval prostredníctvom svojho podriadeného na ťarchu spravodajského spisu, ktorý s prípadom absolútne nesúvisel, a spis nechal skartovať.
Triptych Klaňanie sa troch kráľov banskobystrickému Biskupskému úradu z depozitu vrátili 17. novembra 2000. Dnes je súčasťou zbierok Národnej galérie. Vláda sa banskobystrickému Biskupskému úradu za skutky štátnych orgánov spáchané v uvedenom období ospravedlnila.
Samotní obžalovaní vinu popierajú. Tvrdia, že mali informácie o nelegálnom výpredaji umeleckých diel do zahraničia.