Bratislava 12. septembra (TASR) - Rozhodnutie ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca vystúpiť zo Slovenskej lekárskej komory (SLK) vníma táto profesijná organizácia ako "teatrálne gesto" vyjadrujúce neúctu k právnemu poriadku Slovenskej republiky.
Člen komory má iba právo požiadať o vyčiarknutie z registra lekárov, nie však oznámiť vystúpenie z komory formou otvoreného listu, konštatuje prezident SLK Milan Dragula v stanovisku, ktoré poskytol TASR. O takejto žiadosti potom právoplatne rozhodujú orgány komory.
Návrh reformy zdravotníctva sleduje podľa SLK úzke finančné záujmy, preto si v prípravnej fáze uplatnila svoje právo zhodnotiť najmä jej odbornú úroveň. "Ak minister Zajac pod tlakom odborných argumentácií ustupuje z pozícií, dáva jednoznačne najavo, že komora presne označila deformácie, ktoré reforma pôvodne prinášala," zdôrazňuje prezident SLK.
Stavovská komora lekárov oceňuje snahu vládneho kabinetu znižovať vynakladanie verejných zdrojov. V rozpore s tým je ale podľa nej snaha ministra etablovať nový Úrad pre dohľad s ročnými nákladmi asi päťsto miliónov korún. Dragula kritizuje aj to, že reforma zavádza model, ktorý doteraz "nikdy a nikde" nefungoval. Jeho filozofiu šéf SLK prirovnáva k neslávne známemu modelu nebankových subjektov.
SLK i verejnosť by privítala viac než teatrálne gesto ministra odtajnenie uznesenia vlády, na základe ktorého sa uskutočňuje oddlžovanie zdravotníctva prostredníctvom Veriteľa a.s., a to ešte pred začatím parlamentnej rozpravy o reforme zdravotníctva, zdôraznil prezident SLK.
Šéf rezortu zdravotníctva svoje rozhodnutie vystúpiť z komory lekárov odôvodnil tým, že sa táto organizácia odklonila od svojho pôvodného poslania a vzďaľuje sa od cieľov skutočnej stavovskej organizácie. Z profesijnej organizácie sa stal podľa Zajaca spolok politizujúcich funkcionárov, "ktorým už dávno nejde o slovenské zdravotníctvo či zlepšenie podmienok našich lekárov, ale len a len o vlastné korytá a sebaprezentáciu".