Uväznenie narkomana stojí ročne 320 tisíc korún, oproti tomu náklady na ročnú lôžkovú liečbu predstavujú 40 tisíc korún, v prípade ambulantnej liečby je to 27 tisíc korún. "Liečba vychádza jednoznačne ako najlepšia alternatíva vyrovnania sa s drogovou závislosťou, či už pre jednotlivca alebo pre spoločnosť," povedala pre TASR Soňa Formánková z Centra pre liečbu drogových závislostí. V prípade väzby je navyše podľa nej až 95-percentná pravdepodobnosť, že sa narkoman opäť sa vráti k užívaniu drogy. "Kdežto pri liečbe až 64 percent našich pacientov sa už nevrátilo k užívaniu drog v priebehu troch rokoch po ukončení liečby," dodala.
Peniaze vynaložené na liečenie sa vrátia podľa Formánkovej aj v podobe poklesu kriminality, majetkových trestných činov a zatknutí. Vyliečený sa okrem toho opäť stane pre spoločnosť produktívny. Zlepší sa tiež jeho zdravotný stav a nepotrebuje do takej miery využívať zdravotnícke služby, služby zdravotného poistenia, či psychiatrickej hospitalizácie. "Ak ostane závislý neliečený, bude ešte dlhé roky produkovať vysoké náklady pre zdravotné poisťovne aj pre celú spoločnosť," dodala.
Liečba je výhodná aj pre samotného narkomana. Okrem toho, že vlastne prežije, presúva sa jeho užívanie od ilegálnych drog k farmaceuticky čistým liekom, čo je spojené aj so zmenou aplikácie. Pacient prestane napríklad užívať drogu vstrekovaním do žily prostredníctvom ihiel, ktoré zapríčiňujú prenos krvou šíriacich sa ochorení, vysvetlila odborníčka.
"Liečba drogovej závislosti sa vráti až sedemnásobne. To znamená, že keby sme investovali jeden dolár do liečby závislosti, tak ušetríme sedem ďalších dolárov, ktoré by sme minuli, keby sme preferovali represívne opatrenia, prípadne by sme drogovo závislého nechali ako neliečeného na ulici," konštatovala Formánková.
V minulom roku sa na Slovensku z drogovej závislosti liečilo približne 2200 ľudí. Odborníci však odhadujú, že skutočne závislých od ilegálnych drog je v SR spolu 8 až 15 tisíc ľudí.