Bratislava 14. septembra (TASR) - Predseda Smeru Robert Fico dnes spochybnil analýzy, podľa ktorých Slovensko zaznamenáva rast ekonomiky. Tvrdí, že pozitívne hodnotenia napríklad Svetovej banky sú motivované tým, že Slovensko si z medzinárodných finančných inštitúcií požičiava peniaze, ktoré "vracia v podobe výnosov z privatizácie strategických podnikov".
Za jeden z najzávažnejších nedostatkov, ktorý je v protiklade k hodnoteniam prezentovaným vládou a niektorými medzinárodnými inštitúciami, Fico považuje mieru nezamestnanosti. Tá dosahuje podľa oficiálnych štatistických údajov hodnotu 18,5 percenta, čo je druhá najvyššia nezamestnanosť v krajinách Európskej únie.
Úspechy, ktorými sa na druhej strane prezentuje vláda, však podľa neho vyvolávajú dojem, "že Slovensko je v podstate raj na zemi a že niet úspešnejšej a lepšej krajiny". "Pravicový propagandizmus dospel do absurdnej fázy, keď sa snaží ľudí presvedčiť, že na Slovensku už je dobre," dodal. Príkladom úspešnej reformnej politiky môžu byť podľa Fica reformy českých sociálnych demokratov.
Fico pripustil, že na jednej strane rastie na Slovensku hrubý domáci produkt, na druhej strane však klesá zamestnanosť, podľa Ficových informácií za posledného pol roka o 0,5 percenta. Upozornil ďalej na to, že až 21 percent slovenských domácností sa ocitlo na hranici chudoby, zatiaľ čo v susednej Českej republike je to 7-8 percent. Slovensko má podľa Ficových slov aj najväčšiu infláciu v únii, ktorá dosiahla hranicu 8,5 percenta. Klesajú tiež mzdy zamestnancov v školstve, zdravotníctve a stavebníctve a spotrebiteľské ceny od roku 1986 stúpli o 80,6 percenta a kúpna sila na Slovensku dosahuje úroveň 51 percent priemeru EÚ, dodal. Nezanedbateľné sú podľa Fica tiež prehlbujúce sa rozdiely medzi jednotlivými regiónmi, keď priemerná mesačná mzda v Bratislavskom kraji dosahuje 18 877 korún a napríklad v Prešovskom 11 385 korún. Podobne nezamestnanosť je podľa štatistík v Bratislave necelých sedem percent a v Banskobystrickom kraji 23,8 percenta.
Predseda Smeru sa obáva, že ak bude pravicová vláda pokračovať v takejto politike, ceny sa na Slovensku vyšplhajú v rokoch 2009 - 2010 na úroveň cien v EÚ, mzdy a životnú úroveň únie dosiahne Slovensko až okolo roku 2040 - 2050. "Toto je zázračná hospodárska politika vlády!" uzavrel Fico. Na druhej strane sa však zo Slovenska podľa neho stal "daňový a privatizačný raj".
Smer je podľa Ficových slov pripravený ponúknuť alternatívu predovšetkým v podobe zmeny v daňovom systéme. V prípade svojej účasti v budúcej vláde by zaviedol progresívnu daň z príjmov v štyroch pásmach a zasadil by sa za zníženie dane z pridanej hodnoty na vybrané tovary a služby. Predseda Smeru zdôraznil, že jeho strana bude občanov oboznamovať so svojou alternatívou, poznamenal však, že na vyvolanie predčasných parlamentných volieb nemá momentálne opozícia dostatok hlasov.
V súvislosti s hodnoteniami medzinárodných finančných inštitúcií Fico kritizoval aj novinárov. Myslí si, že z peňazí zo Svetovej banky si vláda kupuje aj médiá. "Dovolím si povedať, že z peňazí, ktoré idú zo Svetovej banky, sa jednoducho kupujú aj konkrétni novinári, ktorí potom píšu to, čo píšu," vyhlásil predseda Smeru.
Svetová banka zverejnila 8. septembra analýzu Doing Business in 2005, podľa ktorej je SR najreformnejšou krajinou sveta v oblasti zlepšovania investičného prostredia za uplynulý rok. Vďaka prijatým opatreniam prenikla podľa tohto dokumentu SR aj medzi popredných 20 ekonomík sveta najviac podporujúcich rozvoj podnikania, keď skončila na 18. mieste.
ds pa