Bratislava 14. septembra (TASR) - Senát Okresného súdu Bratislava III. dnes oslobodil bývalého riaditeľa tajnej služby Ivana L. v celom rozsahu spod obžaloby v kauze údajnej nelegálnej likvidácie zbraní SIS.
Okrem Ivana L. súd oslobodil Ivana H., Ľubomíra M., Štefana S. a Michala H. Zároveň uznal za vinných Ľuboša S., ktorého odsúdil na 18 mesiacov odňatia slobody s odkladom na dva roky, Máriu P. na 24 mesiacov s odkladom na tri roky a Dušana K., ktorému uložil peňažný trest 30 tisíc Sk. Rozsudok nie je právoplatný a obe strany majú možnosť odvolať sa na Krajský súd v Bratislave.
"Mám zmiešané pocity. Na jednej strane ma verdikt uspokojil, na strane druhej sa mi premieta tých posledných šesť rokov štvanice, ktorú realizovali štátne orgány voči mne," uviedol Ivan L. po vynesení rozsudku pred novinármi.
Ako dôvod oslobodenia piatich obžalovaných sudkyňa Iveta Halvoňová uviedla, že nebola preukázaná jednak subjektívna stránka konania obžalovaných a neboli naplnené tie skutkové podstaty, ktoré im prokurátor kládol za vinu. "Bolo to moje slobodné rozhodnutie, pretože prokurátor na základe svojej záverečnej reči mal zo zákona povinnosť ustúpiť od obvinenia," podotkla.
Ako uviedol prokurátor vo svojej záverečnej reči 9. septembra, z výsledkov dokazovania jasne vyplýva, že bývalému šéfovi tajnej služby Ivanovi L. a ďalším trom spoluobžalovaným sa vôbec nepodarilo preukázať spáchanie ani jedného zo žalovaných trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa, sprenevery a nedovoleného ozbrojovania. Preto pre nich nenavrhol žiaden trest a prípadné uznanie viny ponechal na súd.
Dnešné rozhodnutie súdu dozorujúci prokurátor rešpektuje. "Ďalší postup vo veci zvážime po doručení rozsudku," uzavrel.
Traja odsúdení podľa rozsudku v rozpore s nariadením vtedajšieho riaditeľa SIS Ivana L. vyradili 134 zbraní, čím spôsobili SIS škodu vo výške 352 tisíc korún.
Podľa pôvodnej obžaloby bývalého prokurátora Michala Serbina mali obvinení v rozpore so zákonom v rokoch 1996 a 1998 vyradiť z bojového arzenálu SIS väčšie množstvo strelných zbraní. Medzi vyradenými zbraňami boli rôzne pištole, revolvery, samopaly, ostreľovacie pušky, dokonca i guľomety. Iba približne dve desiatky zbraní boli novšieho dátumu výroby. Štyri z pištolí skončili v držbe vtedajších funkcionárov tajnej služby a jednu z nich si zaobstaral aj Ivan L.
Prípadom sa okresný súd zaoberal od 12. decembra 2003.
Doplnené o 16.57 h.