BRATISLAVA 15. septembra (SITA) - Vytvoriť priestor pre občanov s mentálnym postihnutím na spoločné stretnutie a diskusiu o ich živote, práci a snoch chce konferencia Nezávislý život znevýhodnených skupín na Slovensku a v EÚ. V piatok a v sobotu sa uskutoční v Ústave vzdelávania a služieb na Bárdošovej 33 v Bratislave. Mentálne postihnutí na Slovensku totiž majú v porovnaní s obyvateľmi iných štátov Európskej únie stále problémy pri uplatňovaní svojich práv. Ako agentúru SITA za organizátorov informoval Miroslav Cangár, na konferencii vystúpia zástupcovia chránených dielní, Rady pre poradenstvo v sociálnej práci, odborníci zo Slovenska, ale aj z Holandska a Nórska.
Pracovné semináre a prezentácie poskytnú priestor mentálne postihnutým vyjadriť sa k svojmu životu v celej spoločnosti a k legislatíve, ktorá ovplyvňuje negatívne či pozitívne ich život. Náš vstup do Európskej únie vyžaduje istý štandard v poskytovaní sociálnych služieb a starostlivosti o občanov znevýhodnených skupín. Preto bude súčasťou konferencie aj časť určená pre profesionálov a rodičov, kde v rámci jednotlivých workshopov budú mať možnosť získať informácie o etike, tolerancii, či začlenení tejto skupiny občanov do spoločnosti. Diskutovať sa bude nielen o slovenskej legislatíve, ale aj o práve Európskej únie. V neposlednom rade sa bude hovoriť i o tom, ako by sme mali pomôcť mentálne postihnutým stať sa sebaistými, nezávislými a plnohodnotnými členmi spoločnosti.
Podnetom pre organizáciu konferencie bola návšteva pracovníkov chránenej dielne Dom Svitania a skupiny ľudí s mentálnym postihnutím na 2. medzinárodnej konferencii Spolu sme silní v Holandsku v septembri minulého roka. Na konferencii, ktorú pripravilo združenie ľudí s mentálnym postihnutím, sa zoznámili nielen s právami tejto skupiny obyvateľstva, ale aj s množstvom ľudí s podobným osudom. Účastníci konferencie zo Slovenska zistili, že možnosti, ktoré im náš štát poskytuje, sa podstatne líšia od možností v krajinách únie.
Európska únia hovorí o právach zdravotne postihnutých v Charte základných práv EÚ. V charte sa hovorí, že "únia uznáva a rešpektuje právo ľudí so zdravotným postihnutím na ochranu voči diskriminácií a na plné a spravodlivé uplatňovanie ich práv na nezávislý život, ako aj na integráciu do života, aby mohli pracovať a plnohodnotne sa zúčastňovať ne živote spoločnosti.“