EÚ: Wiersma spokojný s voľbami v SR, sklamaný z účasti
BRUSEL 2. decembra (SITA) - Sklamanie nad nízkou účasťou v prvých regionálnych voľbách na Slovensku vyjadril dnes v Bruseli spravodajca Európskeho parlamentu Jan Marinus Wiersma, ktorý je však rád, že aj slovenskí občania si už mohli voliť svoje regionál
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ne samosprávne orgány. Slovensko má tak podľa jeho slov aj túto, veľmi dôležitú vrstvu demokracie. J. M. Wiersma oceňuje, že aj Slovensko malo konečne príležitosť voliť regionálne samosprávne orgány, ktoré sú veľmi dôležité pre demokratický chod krajiny. "Je veľmi dobré, že máte demokraticky zvolené regionálne orgány, ktoré sú treťou úrovňou demokratickej štruktúry a môžu začať pracovať. Samozrejme, dúfam, že veľmi skoro budete mať aj štvrtú úroveň, ktorou je Európsky parlament“, povedal Wiersma narážajúc na fakt, že slovenskí občania by už v roku 2004 mohli voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu, ak Slovensko na budúci rok ukončí rokovania o vstupe.
Spravodajca Wiersma neskrýval však sklamanie nad tým, že na týchto prvých voľbách do regionálnych parlamentov sa zúčastnilo tak málo občanov: "Samozrejme, som sklamaný, pretože slovenskí voliči mali po prvý raz možnosť ísť k volebným urnám v regionálnych voľbách a zvoliť si veľmi dôležité regionálne orgány,“ povedal. Ako poznamenal, aj v štátoch Európskej únie (EÚ) býva účasť na tomto druhu volieb vo všeobecnosti nízka. "Napríklad v mojej krajine – v Holandsku, sa na voľbách zúčastňuje okolo 40 až 50 percent. V Holandsku máme však regionálne voľby už sto rokov. Preto by mal byť istý rozdiel v tom, či idú ľudia voliť po prvý raz, alebo po stý raz. Som teda sklamaný,“ dodal.
Spravodajcu EP pre Slovensko vôbec neprekvapuje, že v týchto voľbách zaznamenali relatívne vysoký volebný zisk opozičné strany. Keďže na regionálnych voľbách sa zúčastňuje menej voličov než na parlamentných voľbách, výhodu majú podľa neho strany s vernou voličskou základňou. "Istotne, to poukazuje na veľkú podporu, akú má opozícia. Myslím si však, že nemožno porovnávať regionálne a parlamentné voľby, pretože účasť v regionálnych je oveľa nižšia, podobne ako vo voľbách do miestnych samospráv a do Európskeho parlamentu,“ uviedol.
Poslanca Wiersmu nezaskočilo ani to, že niektoré vládne strany boli v týchto voľbách v koalícií s opozičnými. Netreba spájať to, čo sa deje na regionálnej úrovni s celoštátnou politickou situáciou. Zaiste každý má právo robiť, čo chce a strany si môžu vybrať za koaličného partnera, koho chcú. Aj v mojej krajine na celoštátnej úrovni máme koalíciu sociálnych demokratov, liberálov a pokrokových liberálov, ale moja strana je v rôznych koalíciách na miestnej a regionálnej úrovni. Nemyslím si, že je to reálny problém a nemožno ho priamo prenášať aj na situáciu na národnej úrovni, dodal.